חומר ורוח - הבלוג

מרץ 22, 2016

אלה ברכב ואלה בסוסים

 חסדי השם

הצרוף הזה של מרדכי וסוס מעלה ברובנו את אחד מרגעי השיא של המגילה: אם חושבים על זה באופן מציאותי זה מצב די הזוי. מרדכי היהודי אשר התהפך עליו גורלו, מיהודי לבוש שק, הפך למשנה למלך רוכב על סוס לבוש בגדי מלכות. מה יש לומר? חסדי השם….

0baab63c-6483-49ba-8607-7049b94796c9

 רשועים ארורים

קראתי פעם מאמר יפה על מגילת אסתר בו מסביר הרב מרדכי סבתו, שסיפור הסוס הוא למעשה שיא הסיפור של המגילה והוא הנקודה שבה כל העניינים מתהפכים. "נמצא כי המגילה כולה מתחלקת לשני חלקים מנוגדים. המצב המתואר בחלק השני מהווה ניגוד גמור למצב המתואר בחלק הראשון. הצגת הדברים בצורה זו מחייבת אותנו לברר באיזה רגע חל המהפך ומהי נקודת המרכז של המגילה, המחלקת אותה לשני חלקים מקבילים ומנוגדים. אין כל ספק כי מרכז הכובד של המגילה הוא במעשה הסוס …"

75d95437-97ca-4cfb-96d3-a11d04c4bd4d

הייתכן שהסוס המייצג את הבהמיות ואת החומריות הוא כביכול מרכז הכובד בסיפור? ואיפה יד ההשגחה? הכוח הרוחני, האמוני בסיפור הזה? אז נכון ההשגחה בסיפור המגילה היא נסתרת ומסתתרת, אבל אי אפשר שלא לחוש את היד שדואגת לסובב ולהפוך את הטובים לכאורה לרעים, ואת הרעים לטובים. אחרי צום ותפילה במשך 3 ימים מישהו למעלה מושך בחוטים וגורם שהכל יתהפך לטובה!

דווקא במקום שהמלחמה היא כל כך אֵמוּנית אבל נסתרת, שמים לנו את הסוס שהוא ארצי ובהמי. זה משקף את כל המגילה בה לא מופיע שמו של הא-ל. ההנהגה הרוחנית מסתתרת בתוך מציאות פוליטית, מדינית ופסיכולוגית יומיומית. הכי טבעי והכי אמיתי.

76dfc5de-0ce6-4427-87f0-ce96727d7760

דוד המלך אומר בתהילים "אלה ברכב ואלה בסוסים ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר". פעם כלי המלחמה היו סוסים וחרבות , היום הם מחשבים וטילים מונחים, סרטוני תעמולה ביוטיוב והתארגנויות חברתיות בפייסבוק. אבל בין אם סוסים ובין אם מחשבים הכוח שעומד מאחוריהם הוא הקובע. האמונה בצדקת הדרך או בהשגחה עליונה, החוסן הפנימי של העם,  הם אלו שמובילים לניצחון. הידיים ידי עשיו הן סמל לכלי המלחמה בלבד, אך ידיו של משה מורמות כלפי מעלה כדי להזכיר להביט בשמים וביושב בהן כמשגיח ומנהל את המערכה.

כך גם עם "הסוס אשר רכב עליו המלך" הסוס או הרכב הם לא האמצעי היחידי שבו נלחמים אלא כשמרדכי רוכב על הסוס בבגדי מלכות ומובל ברחובות העיר שושן לאחר שצם והתפלל שלושה ימים, אז הוא "יושב חזק על הסוס" וכמו שאומרת להמן זרש אשתו : "אם מזרע היהודים מרדכי אשר החלות לנפול לפניו לא תוכל לו כי נפול תיפול לפניו". רשעים ארורים…

f38afb61-c797-4de3-b68b-e9d04d5b3c68

שכוייח

בפוסט הקודם כתבתי על כך שבחודשים האחרונים במקביל לתהליך מיתוג התגבש אצלי רעיון חדש לפיתוח מוצר שמניסיוני כמעצבת פנים חסר בשטח. לאחר בדיקות וברורים לא מעטים החלטתי לאזור אומץ ולנסות להוציאו מהרוח אל החומר… בחיל וברעדה אני מציגה כאן את המוצר הראשון מסדרת מוצרים שאני מקווה שתלך, תגדל ותתפתח. בעבודתי כמעצבת פנים בכלל ועם המגזר הדתי על גווניו השונים בפרט, אני חשה לא פעם לקראת סיומו של פרויקט (שמושקעים בו שעות רבות של מחשבה ועשיה) שבעלי הבית מתקשים לבחור תמונות שיהיו ראויים להיתלות על קירות ביתם. כשניסיתי להתעמק בסוגיה ולבדוק מה הדבר שאנשים מאמינים/ מסורתיים/ שומרי מצוות/ מחוברים ליהדותם – מחפשים אחריו? הבנתי שישנה נוסחה משולשת שחוזרת על עצמה.

צלע אחת היא הרצון למשהו עכשווי מודרני וקליל.

b60368ad-e9a0-4cfa-9a02-2e607bf98bcd

צלע שניה היא השאיפה ליצירה בעלת משמעות ולא רק משהו גרפי אומנותי אבסטרקטי.

veanachnu-(1)

הצלע השלישית היא הדרישה לטקסט ממקור יהודי או ישראלי ובשפה העברית.

b227bc65-f88a-4859-a894-0372e9891743

החלטתי להרים את הכפפה יחד עם צוות משולש ומדהים (מעצבת גרפית, מעצבת מוצר ואנוכי, מעצבת פנים) שרק בזכות השגחה עליונה זכינו לחבור יחד. (חסדי השם…) מתרגשת להציג את המוצר הראשון שלנו מתוך סדרת מוצרים שאנו עובדות עליהם בסטודיו. המוצר הראשון הוא סדרת תמונות שעשויות מחומרים שונים ובטכניקות שונות.

1

מרכבה גלגלים וסוסים, גרפיקה טיפוגרפיה וצילום, מודפסים על ניר, פרספקס, עץ טקסטיל ועוד ומתחברים יחד לפסוק מתהילים שהוזכר לעיל: "אלה ברכב ואלה בסוסים ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר".

סלון 2 מתוקן

חומר ורוח - אלה ברכב 2

חומר ורוח - אלה ברכב 1

נו נו, בהחלט מגיע לי שכוייח לא?  וכו' וכו'…  ובנימה שטיסלית פורימית זו מאחלת לכולכם פורים שמח

את הסט ניתן לרכוש בחנות האינטרנטית שלנו במרמלדה מרקט או בחנות הבינלאומית ETSY וכמובן גם ישירות בטלפון 0502555100 תמשיכו לעקוב ובינתיים אשמח לשמוע דעתכם על הפרויקט החדש.

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

25 תגובות על “אלה ברכב ואלה בסוסים”

 1. מאת אילנה:

  אביבה
  יצא נפלא. אהבתי את השילובים הגסים של החומר עם העדינות והחיבורים מהמקרא. נראה לי הצלחה כבירה. ☺
  חג שמח

 2. מאת תמי בן שחר:

  אביבה- זה מדהים, ויש לי המון חברים שישמחו להכיר את הבלוג שלך. אני כבר מעבירה. ישר כח, המון בהצלחה וחג פורים שמייייייח:)

 3. מאת מיה שגיב סלומון:

  וואו אביבה, נראה מעולה, וקולע בול! גם הרעיון/קונספט/המחשבה שמאחורי (שנאמר: הרוח) וגם הביצוע (להלן: החומר!) ועל הדרך קצת מפלפוליך על המגילה, תענוג אמיתי, מחכה לראות את יתר המוצרים שאתן רוקחות. כל הכבוד :)

 4. מאת ענבל שראל:

  מברוק אביבה. ניכרת המחשבה וכל הכבוד על האומץ! שיהיה מלא בהצלחה

 5. מאת אפרת הלר:

  מקסים ממש והמון מזל טוב ואני מספיק אוהבת אותך כדי לא להתבאס שיש לי פוסט שטיסלי במגירה כמעט מוכן והקדמת אותי

 6. מאת חמוטל:

  יצא מקסים :)
  הפתיע אותי מאוד (לטובה כמובן) השילוב של הכל ביחד כשהתגלתה התמונה. איזה רעיון מדליק.

 7. מאת ירדנה ויאטר:

  אביבה יצא הרבה יותר מקסים מימה שתיארת ….יצא פשוט וואווו בהצלחה פשוט הגשת את זה בצורה מיוחדת❤❤

 8. נפלא השילוב בין המשמעות לרוח לחומר. ועוד יותר נהדרת הדרך שחיברת את זה להסבר רלוונטי וקצר למגילה. שיהיה לך המון בהצלחה. פורים שמח:)

 9. מאת osnat:

  השילוב בין החומר והרוח מעולה, שונה ממה שראיתי עד היום, מחכה לפוסט הבא ושיהיה בהצלחה.

 10. תוצר מקסים, יופי של רעיון והתמונות משגעות!!

 11. הי אביבה הפוסט ממש מענייין והתמונות והעבודות הן וואוו!! זיהיתן את משולש הכח שלהן, ויצרתן מוצר גרפי שנותן מענה לקהל. העבודות יפות. בעצם גם זיהיתן את השילוב בין שלושת הצרכים של הקהל, וגם אתן שלוש נשים שמשתפות פעולה. מקסים.

 12. אביבה יצא ממש יפה, אהבתי את המראה המשולב חומרים, ומדיות שונות. יצרתן שילוש מוצלח בינכן. ולגבי המגילה, מאוד עניין אותי לקרוא כאחת שעשתה בגרות ב-5 יחידות תנ"ך אני מאוד אוהבת את סיפורי התנ"ך והפירושים. אולי הסוס הוא רק הסמל למהפך, שכן הסוס נחשב לבעל חיים אצילי וכך הפך להיות מרדכי… תודה על השיתוף והמון בהצלחה, נראה לי שיהיו לכן הרבה לקוחות. שאפו ושכוייח :-)

 13. מאת רותי איזבוצקי:

  אביבה פשוט מושלם!!!
  גם הרעיון וגם הביצוע. לא לגמרי הצלחתי לראות את שילוב החומרים השונים אבל נראה מדהים.
  אני כבר מסוקרנת לראות את המשך הסדרה…
  בהצלחה!!

 14. אביבה מקסים! חיבור נפלא ומרגש. והיציאה מהרוח לחומר.. רגישה ונפלאה. מלא מלא בהצלחה :)

 15. מאת דנה סתוי:

  אביבה יקרה, בעיכוב קל אך בכוונה טובה רציתי לברך על התוצר מבית טיפוחיך שראה אור יום, והוא יפה , מסוגנן ומעורר מחשבה כמוך.
  בשעה טובה על הבלוג המחודד בתוכן אל מול התוצרים שמדברים אותו וביחד הם שילוב מנצח.
  תמשיכי בשלך כי את רואה למרחקים ויודעת מה חסר ואיזו בשורה יש לך להביא לעולם.
  בהחלט ייחודית בנוף ובהחלט גורמת לרצות ולעקוב אחרי הפוסט הבא.

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer