חומר ורוח - הבלוג

אוקטובר 14, 2014

 הכל בסדר – פרשת בראשית

מוזר, דווקא אנחנו היהודים יושבי ארץ ישראל, כביטוי למצב טוב אומרים "בסדר". באנגלית זה : או קי. בצרפתית, בגרמנית, זה "טוב". ובטח בעוד מגוון שפות דברים מעניינים. אבל מה אצלנו? בסדר. בואו נגיד שסדר זה לא כל כך הצד החזק שלנו…

matter-spirit-bereshyt-5

אבל מה, יש לנו את ההבנה העמוקה שבשביל שדברים יהיו טובים יש איזשהו סדר שהוא עמוד שדרה: סדר עדיפויות, סדר פעולות. סדר זו בעצם הבריאה הראשונה, היסוד הראשון, לפני אור לפני שמים. היה תוהו ובוהו וכ"הנחת עבודה" ברא ה' סדר.

 

matter-spirit-bereshyt6

 

אקסטרים מייקאובר

"והלא במאמר אחד היה יכול (העולם) להיברא" בפרקי אבות (פרק ו') מזמינים אותנו חכמים להתפלא- הרי ה' יכל להגיד "יהי עולם" ובמאמר אחד יצוצו על פני התוהו כל מרכיבי העולם- האור החושך, המים השמים, הכוכבים, האדמה הצמחים החי והאדם. אבל אז לא נלמד על הסדר, על חוסר האפשרות ליצור בבלגן, על מה נשען על מה, על יחסי גומלין, על קשרים. ואז לא הייתה טבועה בנו ההבנה והשאיפה איך בונים עולם קטן, בנפש האישית, בחברה, ובבית.

 

matter-spirit-bereshyt-3

אז ה' בורא סדר, והולך לאט לאט ובהיגיון- אור וחושך, ארץ ומים- הפרדות בין אלמנטים. גבולות לכל אחד.

רקע של ים ושמים,

פרטים אסטטיים של עצים, דשא ופרחים.

תאורה ליום- שמש, ותאורה ללילה- ירח וכוכבים, כדי שכל היצירה תתגלה לעין ותבוא לידי ביטוי.

חיות ובהמות שיתחילו ליהנות מהבריאה.

ולבסוף בני אדם- להניע את כל המערכת, להשתמש. להמציא. לשמר. להוליד. לבקש. להודות.

אז זה לא אקסטרים מייקאובר, זה תהליך. ארוך מפורט, מלמד.

ובסיום כל בריאה חותמת אותה התורה באופן סיסטמתי- "ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד", יום שני וכו' גם אם היה נברא רק מה שנברא היום, זה דבר חשוב ושלם בפני עצמו. מדהים!

אני הולכת עם זה הרבה בעבודה שלי, אוהבת את הסדר, את המובנה, את הדברים מפורטים ומדויקים. וכך העיצוב יוצא מושלם. והלקוחות מרוצים.

 

matter-spirit-bereshyt7

 

matter-spirit-bereshyt-4

 

וביום השביעי

ואחרי שהתוהו ובוהו, בעמל ובמאמץ, הופך אט אט למשהו מסודר, מגיע היום השביעי.

אני מרגישה איך שבת שומרת עלי שלא אשכח, שאעצור בשביל ליהנות מכל העמל, ליהנות מהבית עצמו, מהמשפחה האהובה. ויותר מכך- זו המהות של השבת, להבין שהפסקה היא חלק מן הסדר, חלק מובנה בתהליך העשיה.

matter-spirit-bereshy-8

 

אז אם אתם במקרה ברגע של לפני,

לפני בניית בית, לפני שיפוץ דירה, ורוצים לעבור את התהליך הזה של עיצוב, עם חשיבה ותכנון לפרטי פרטים, עם סדר וארגון בתהליך, זה הזמן להתחיל מבראשית. להתחבר לכוח של בריאה ויצירה, בחירה ועשיה.

matter-spirit-bereshyt-2

 

ובסוף….מבטיחה לכם מנוחה והנאה. רק… תצרו קשר.

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer