חומר ורוח - הבלוג

מרץ 3, 2015

עיצוב מחוייך – פרשת כי תשא

 בובה ברוטב תפוזים

אני זוכרת את כיתה ג', חילקנו משלוחי מנות לפי שמות שעלו בהגרלה. לא היה אכפת לי את מי אקבל כי הייתי מאושרת להשקיע את מיטב כשרוני היצירתי והעיצובי במשלוח המנות שלי. נתתי את ברבור המרשמלו שוחה באגם צבע מאכל כחול שתכננתי ימים והכנתי שעות בשמחה, וחיכיתי למשלוח שאקבל בתמורה. ואז נגשה אלי ילדה נחמדה ונתנה לי צלחת חד פעמית לבנה ועליה תפוז מקולף ובמבה בתפזורת.. חיכיתי לאיזה נהפוך הוא. שיתברר שהמורה התבלבלה, שהילדה תשלוף פתאום עוגה בצורת בובה או משהו כזה… אבל נותרתי עם הצלחת. מבעד לאכזבה כן הצלחתי לרגע לראות שהיא השקיעה, וקילפה בשבילי את התפוז!

matter-spirit-Ki-Tisa-2משלוח מנות עם תפוז יכול גם להיראות מדהים… מתוך הבלוג של דנה ישראלי

  

להתחפש לסופרמן

נקודה מרכזית בפורים היא "ונהפוך הוא"  ההבנה שדברים יכולים להשתנות ולהתהפך. כפי שכתוב במגילת אסתר "ונהפוך הוא אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם". אני לא חושבת שהיהודים בשושן הבירה התחפשו ל"גיבורי על" אבל בהחלט מכאן הגיע המנהג להתחפש, להפוך לרגע למשהו אחר..

matter-spirit-Ki-Tisa-1להפוך לרגע למישהו אחר… משפחת סימפסון

 

העולם מצחיק אז צוחקים!

כאשר משנים את ההרגל, את זווית הראיה, כאשר יוצאים מהקופסה, מרחיבים את גבולות המוכר ואפילו מתהפכים לחלוטין, גדל מימד ההפתעה, גדלה היצירתיות, ואם זה טוב…. גדל החיוך. בפוסט הזה אני רוצה לדבר על עיצוב שגורם לנו לחייך.

אם אתם אוהבים להיות שונים, מצחיקים ורוצים לחשוב מחוץ לקופסה, גם בעיצוב הבית שלכם זה יכול לבוא לידי ביטוי.

matter-spirit-Ki-Tisa-3

יד – ידית מתוך dutch by design   איקס עיגול מפינטרסט

 

ואיפה עוד? בחנויות ובחללים מסחריים – עיצוב עם חיוך יכול למשוך לקוחות שיכנסו כי יבינו שכאן הם יקבלו משהו קצת אחר, משהו עם טעם מיוחד ותפיסה מעניינת.

matter-spirit-Ki-Tisa-4בית קפה בהודו, צילום- מירי בלבול

 

במשרדים ובמקומות נותני שרות – זה יכול לשדר ללקוחות שהשירות שלנו הוא עם חיוך, שהחשיבה שלנו על הלקוח היא שונה וייחודית.

matter-spirit-Ki-Tisa-5 משרד באמסטרדם בעיצוב Alrik Koudenburg ו- RJW Elsinga

 

ובמקומות בילוי ונופש – עיצוב עם הומור מתאים במיוחד – כיוון שזה המקום אליו באים כדי לצאת מהשגרה, מההרגלים, להשתחרר, ליהנות ולצחוק.

matter-spirit-Ki-Tisa-6 הקבלה במלון בברצלונה בעיצוב lagranja design

 

העיצובים שהכי מצחיקים אותי הם כשמשתמשים ברהיט באופן בלתי צפוי. כשרהיט מעוצב כמו משהו מעולם תוכן אחר ואז זה מפתיע ומשעשע.

matter-spirit-Ki-Tisa-8 תמונה ימנית מ- perch home     תמונה שמאלית- כסאות בית קפה בצורת ספלים

 

"מי שבר את הלוחות?"

מספרים שלבית ספר נכנס המפקח ורצה לבחון את הילדים. "מי שבר את הלוחות?" הוא שאל  "לא אני, לא אני" ענו כולם, והמורה אמרה "באמת אדוני המפקח, אנחנו נברר מי זה היה והוא ישלם, אין בעיה"… בפרשת השבוע שנקרא בשבת הצמודה לשושן פורים, פרשת כי תשא, מוריד משה רבינו את לוחות האבן ".. וירד משה מן ההר ושני לוחות העדות בידו.. לוחות כתובים משני עבריהם.. מכתב אלוקים חרות על הלוחות" (שמות לב' טו' טז') למראה עם ישראל העובד את עגל הזהב שבר משה את הלוחות, ולא נאמרה התורה לישראל עד שירד משה עם לוחות חדשים. מכאן, שדברים שכתובים וחקוקים באבן כוחם גדול ונצחי יותר מאשר הנאמרים בעל פה שסופם להתגלגל, להשתנות או להשמט מן הזיכרון.

 

לא תורה למשה מסיני

טקסט בעיצוב הבית, גם אם חקוק בקיר וגם אם כתוב על שלט או על תמונה, מעורר השראה רבה, וכשהוא מטובל בהומור ובצחוק, הוא תורם לאווירה מחויכת ועליזה.

matter-spirit-Ki-Tisa-9 Flush   Many have eaten here…    Put me down     You look fine

 

matter-spirit-Ki-Tisa-7שימוש בטקסט על אריחים, מתוך המקלחון שבמשרד שלי…

 

לצחוק או לבכות??

הגדולה מכולם פה אצלנו, היא "הפולניה" שמדפיסה משפטים מבית "אמא" על מגבות מטבח, אריחי קיר, ספלים מגנטים ועוד.

matter-spirit-Ki-Tisa-10

 

ליצן עצוב או מעוצב

דוקא בפוסט הפורימי הזה אני שמה לב שעִצוב (בחיריק) ועָצוב (בקמץ) זו ממש אותה מילה. אבל יחי ההבדל הקטן… כדי שהעִצוב לא יהיה עָצוב אפשר להוסיף או לשנות משהו קטן וזה כבר עושה את הכל אחרת. עוד קצת מחשבה, עוד קצת השקעה ונוכל להפתיע את החברים להם אנו שולחים מנות, את האורחים שבאים לבקר, את המשפחה שלנו, ואולי גם את עצמנו?

matter-spirit-Ki-Tisa-11

העיקר שיהיה אַ פריילכען פורים! ופריילאך כל השנה…

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer