חומר ורוח - הבלוג

אפריל 29, 2015

חוזרים לטבע – פרשת אמור

 

בשיא ימי "ספירת העומר" נקראת פרשת אמור בה מופיעה מצוות ספירת העומר "וספרתם לכם ממחרת השבת מיום הביאכם את עומר התנופה.. והקרבתם מנחה חדשה.." (כג' טו' יז')

כעת כשרוחות החורף נרגעו, הגשמים פסקו, (אמנם מדי פעם יש איזה ממטר ששולח את כולם לטפס אל מדפי הארון הגבוהים להוריד את המעילים בחזרה..) אבל אביב הגיע.. פסח כבר בא והלך גם הוא…

הימים ימי קציר והטבע מתעורר ומתדפק לנו על הלב, לצאת לנשום את השדות, את החיטה החדשה.

matter-spirit-Emor-1

המשנה במנחות מתארת כיצד היו יוצאים שלוחי בית דין במוצאי החג הראשון של פסח, וקוצרים את העומר ברוב עם. התאור צבעוני שאפשר לדמיין אותו באופן מאד מוחשי לשמוע את הקהל עונה הין, וממש להריח את שדות התבואה, את הטבע.

"וְכָל הָעֲיָרוֹת הַסְּמוּכוֹת לְשָׁם, מִתְכַּנְּסוֹת לְשָׁם, כְּדֵי שֶׁיְּהֵא נִקְצָר בְּעֵסֶק גָּדוֹל. כֵּיוָן שֶׁחָשְׁכָה, אוֹמֵר לָהֶם, בָּא הַשֶּׁמֶשׁ, אוֹמְרִים הֵין. בָּא הַשֶּׁמֶשׁ, אוֹמְרִים הֵין. מַגָּל זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. מַגָּל זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. קֻפָּה זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. קֻפָּה זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. בַּשַּׁבָּת אוֹמֵר לָהֶם, שַׁבָּת זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. שַׁבָּת זוֹ, אוֹמְרִים הֵין. אֶקְצוֹר, וְהֵם אוֹמְרִים לוֹ קְצוֹר. אֶקְצוֹר, וְהֵם אוֹמְרִים לוֹ קְצוֹר. שָׁלשׁ פְּעָמִים עַל כָּל דָּבָר וְדָבָר, וְהֵם אוֹמְרִים לוֹ הֵין, הֵין, הֵין. (מנחות פרק י')

למחרת הקריבו מהתבואה החדשה את קרבן העומר.

בהמשך הפסוקים מצווה היהודי היוצא אל השדה שלו לקצור את תבואתו, לזכור את העני, הגר, האחר שאין לו, ולהותיר לו אפשרות מכובדת.  "ובקוצרכם את קציר ארצכם לא תכלה פאת שדך.. לעני ולגר תעזוב אותם.." (כג' כב). התורה נותנת לנו כיוון ערכי ומוסרי גם כשאנו בשדה.

matter-spirit-Emor-2

רובנו התרחקנו מחיי יומיום שקשורים בשדות. רובנו קוצרים את פרנסתינו ממקצועות שלא כוללים מגל ומזמרה ואת לחמינו מוציאים מהסופר ובמקרה הטוב  ממש מהמאפיה הקרובה.

צריך לקחת ילדים לראות שחלב לא נולד בשקיות, שתפוזים לא נוצרים ברשת… ("רשת?" הם מרימים את הראש מהמסך, "יש עוד רשת חוץ מהאינטרנט?")

אולי המרחק מהטבע יוצר געגועים מחודשים. הרבה שנים התהדרנו בהמצאות המכניקה, התעשייה והעיצוב המודרני. והטבע נתפס כפרובינציאלי ופרימיטיבי משהו. אבל נראה שהנפש כבר חסרה אותו ובשנים אחרונות "השיבה אל הטבע" היא המודרנית והחדשה, זה מתבטא בשלל תחומים בחיינו: במהפכת המחזור, במודעות גבוהה לסביבה, במזון מתועש פחות ובכלל כל חברה שרוצה להתהדר בקדמה מפרסמת את הליין הטבעי יותר – בקוסמטיקה וטיפוח, במזון ואפילו בנופש, אנשים יוצאים לחופשות בַּעלוֹת אוירה טבעית יותר, במגוון עצום של צימרים במחירים התואמים כיסים שונים ופחות בבתי מלון סגורים ויוקרתיים.

matter-spirit-Emor-3צילום: Lane Dittoe Photography

החזרה לטבע היא גם מגמה עיצובית פופולרית ביותר בעולם כולו שהולכת ומתעצמת בשנים האחרונות. ומסתבר ש"החזרה לטבע", למראה פשוט ואמיתי, נטול פלסטיק ואלומיניום  נכון לא רק חברתית ואקולוגית, אלא גם נראה טוב. העיצוב הטבעי הוא לאו דווקא כפרי, לעיתים עיצוב בסגנון טבעי יכול להשתלב גם בחלל מודרני.

matter-spirit-Emor-13coco lapine design   עיצוב: McLaren Excell

מה הם מאפייני מגמה זו? ראשית, שימוש בחומרים טבעיים, פשוטים בגימור גולמי כגון: חרס, אבן, עץ מחוספס בצורתו הטבעית, או ממוחזר ובדי כותנה ופשתן.

matter-spirit-Emor-7מימין –  AD magazine      משמאל – the lone arrangers

 

matter-spirit-Emor-8homedit

ריצוף יהיה פרקט עץ או קורות עץ טבעיים. אפשרות אחרת ריצוף אבן ומעליו מחצלת מבמבוק, קש או נצרים.

לגבי השימוש בעצים, מצד אחד אין כמו עץ הנותן את התחושה הכי טבעית ומצד שני שימוש בעץ לא נחשב לאקולוגי ביותר מכיוון שכריתת עצים גורמת נזק עצום. לעומת זאת שימוש בבמבוק, נותן תחושה טבעית ובו בזמן הרבה יותר אקולוגי וידידותי עקב התחדשותו המהירה.

matter-spirit-Emor-9ריהוט פנים וחוץ מבמבוק ושאר חומרים טבעיים באולם התצוגה המיוחד של חברת קנה קש

צמחיה עוזרת לאזן את כמות הפחמן הדו חמצני באוויר ותורמת ליצירת סביבה בריאה, לכן בעיצוב טבעי נשלב  צמחים שיוסיפו צבע "טבעי" לחדר…

matter-spirit-Emor-5עיצוב: Penda   צילום: Zhi Xia

מומלץ להשתמש בתאורה חסכונית ובעיקר בלדים עם אור חם (צהוב) שהם גם חסכוניים וגם יוצרים אוירה חמה. המצעים הטבעיים, כיסוי המיטה, המפה על השולחן וילונות ושאר טקסטילים יהיו מכותנה או פשתן.

matter-spirit-Emor-4

מימין – sukha-amsterdam     משמאל – עיצוב: Marco Bezzoli  צילום: Anton Robert

 

matter-spirit-Emor-6

מימין – remodelista     משמאל – microart ivisive

מצוות ספירת העומר המתחילה בהקרבת העומר למחרת הפסח ומסתיימת בחג השבועות בהקרבת הביכורים, מסייעת לנו לא לשקוע בחומות אלומיניום ופלסטיק, ומזכירה לנו את מוצאנו מהאדמה, ואת שובנו אליה ואת החיבור התמידי שיש לאורך החיים עם עונות השנה, ועם יבולי הארץ הטובה.

matter-spirit-Emor-10bridalguide צילום של Elizabeth Messina

אז איך?, התחברתם לטבעי? אשמח לתגובות…

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

6 תגובות על “חוזרים לטבע – פרשת אמור”

 1. מאת מעין:

  טבעי שאהבתי את הפוסט…

 2. מאת אלונה:

  פוסט מקסים ומשרה רוגע :-)
  תודה אביבה ושבת שלום!

 3. מאת אביגיל:

  מקסים לראות את השיתוף של יד ה' ויד האדם בטבע. יש טבע טבעי שלא נגעו בו והוא יפיפה ויש טבע מסותת ומעוצב והוא מהמם..

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer