חומר ורוח - הבלוג

אוקטובר 22, 2014

חולמים חלונות – פרשת נח

matter-spirit-noach-5

 

"וצהַר תעשה לתיבה ואל אמה תכַלֶּנָּה מלמעלה" (בראשית ו')
כאשר נח מצטווה לבנות תיבה מפני המבול. מצוהו ה' על חומרי הבניה, מבנה התיבה ומידותיה המדויקות ומוסיף ואומר לו לעשות בה צוהר. ומפרש רש"י: צהַר- חלון לאור (מלשון המילה צהריים) או מרגלית יקרה שהאירה את פנים התיבה.
גוף תאורה- גם לנפש
מעבר להיות הצוהר כמעין גוף תאורה פיזי הנצרך במבנה כל כך גדול ומלא בחיות , ציוד, מזון ואנשים, ה"צוהר" מביא עולם רחב של משמעויות מטאפוריות.

 

מילים מאירות

matter-spirit-noach-1
אומר "הבעל שם טוב" מייסד תנועת החסידות: בגלל ש"תיבה" בעברית פרושה גם "מילה" צריך שילמד אדם מנח ויבנה לו "צוהר לתיבה" זאת אומרת יכניס אור במילים שלו, גם אם מדבר אל רעהו וגם אם לומד תורה או מתפלל. יכניס כוונה, יכניס רצון לאמת. רק מילים עם אנרגיה כזאת יכנסו ללב השומע.

 
איך לפספס חלון הזדמנויות?
ראיתי פעם דירה בפרויקט מדורגים הצופה אל נוף מדברי יפיפה. המטבח הפונה הישר אל הנוף היה מצויד בחלון קטן יחסית "למה??" שאלתי את הקבלן. "לא חבל?"
"אה, שטויות" ביטל הקבלן "יום יומיים מסתכלים על הנוף, ואז מתרגלים.."

כיום לחלונות הבית חשיבות עצומה, מיקומם, גודלם, עובי מסגרותיהם, עם עדיפות למסגרות דקות שלא "יבזבזו" את הנוף…
המגמה היא לבנות בתים מוארים יותר, ליצור קשר רציף בין הבית לסביבה – בין אם חלונות גדולים או קירות מסך שלמים הצופים מגבוה על נוף אורבני במגדלי עיר גדולה ונותנים תחושה של עמידה בחלל, על גג העולם. ובין אם בית קרקע שהמשכו הוא נוף טבעי או גינה צמודה לבית, הטבע והנוף נכנסים הביתה ומייצרים אוירה פתוחה ומחוברת לטבע.
אין צורך "לעמוד בחלון" בשביל להציץ על החוץ אלא החוץ הוא המשך ישיר של הבית והבית ממשיך את החוץ. לא חייבים לארגן יציאה לטבע בשביל לקבל את האנרגיות שלו. ולא צריך כשנכנסים הביתה להיפרד מדופק העיר ההולם.

matter-spirit-noach-4
חלונות לנוף בעיצוב Studio Ko

 

 

יש לי חלון ישן

matter-spirit-noach-2
חלונות העץ הישנים המפורקים ממבנים העומדים לפני הריסה, נעשו מצרך יקר המציאות, ההולך ואוזל. חלונות עץ, יכולים להוות פריט עיצובי מדהים בבית, במיוחד כאשר אנו "ממחזרים" אותם ומשנים את ייעודם המקורי. הן יכולות לשמש כדלתות לארונות כמשטח לשולחן או מסגרות למראות. הן כמובן יכולות להפוך גם מסגרות לתמונות, וכך ניתנת התחושה שהתמונה המצוירת או המצולמת הזו היא בעצם חלון פתוח לפיסת חיים וכשהיא תלויה על הקיר היא מספרת סיפור כפול. גם את סיפור התמונה אך גם את סיפור המסגרת…

 

יורם צייד החלומות
את ידידי היקר יורם אמיר הכרתי לפני כמה שנים, התאהבתי בעבודותיו ומאז אני מחפשת הזדמנויות לרכוש עבורי ועבור לקוחותיי מעבודותיו. יורם הוא צלם ואומן ירושלמי ואוהב את ירושלים….של פעם.

matter-spirit-noach-8
מעבר לזה שיורם הוא איש מחאה שאינו סובל את דרך התנהלות, תכנונה ושימורה (או חוסר תכנונה וחוסר שימורה) של ירושלים יורם הוא צלם ו"אומן" במציאת חלונות, תריסים, ודלתות מבניינים ירושלמים המיועדים להריסה. הוא אוסף אותם אל הגלריה שלו שנקראת גלרית "שודדי י-ם" שם הוא מטפל בהם במסירות ובאהבה, בחלק מהמסגרות הוא מתקין מראות,

matter-spirit-noach-10

בחלקן תמונות שהוא צילם. ואת חלקן הוא משאיר ריקות ומחכה שהלקוחות ימלאו בם את חלומותיהם.

 

matter-spirit-noach-9חלון ממלון פאלאס בירושלים (היום מלון וולדורף אסטוריה) התמונה צולמת ע"י יורם מתוך אתר הבניה של שדרת ממילא לעבר מגדל דוד

 

 matter-spirit-noach-6

 מסגרת חלון משכונת נחלאות בירושלים ובתוכה אחד הצילומים המיוחדים של יורם "צלם החתונות". יורם ליווה חתן וכלה לאחר חתונתם אל הכותל המערבי וצילם אותם מתפללים יחד משני עברי המחיצה.

 

matter-spirit-noach-7

 חלון ישן ממלון פאלאס בירושלים (היום מלון וולדורף אסטוריה). משולבים בו תמונות ילדיי והוא מקבל את פני הנכנסים לביתנו.

החלומות שלי בתוך החלונות של יורם…

רוצים לקבל עוד השראה ורעיונות לשימושים מעניינים בחלונות ישנים? מוזמנים להיכנס ללוח חלונות ותריסים ישנים שיצרתי בPinterest שלי

 

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer