חומר ורוח - הבלוג

פברואר 18, 2015

חומרים רבותי, חומרים – תרומה

"תודה, כבר תרמנו"

כשפונים אלינו לבקש תרומה, מיד מתחילות לעבוד אצלנו בלוטות החסד והנתינה לאחר. כאן בפרשה יש מהפכה מחשבתית לגבי מה היא תרומה. את המקום הקדוש והמפואר להשראת השכינה, מבקש הקב"ה מעם ישראל לבנות מתרומות, לא כביטוי לנזקקות, אלא ביטוי לשותפות, החומרים לבניית המשכן הובאו מאמתחתם של בני ישראל, הכסף לקניית הקורבנות נאסף מהם, תרומה לא בשביל האחר, אלא בשבילך. "ויקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו ליבו" (כה' ב')

matter-spirit-Terumah-1

 

חגיגת בניה

קריאה בפרשה היא חגיגה עיצובית של חומרים, גדלים, מידות ומשקלים. במדבר – כשאין חנויות, מפעלים ואזורי תעשיה, כשאין אפילו יריד עיצוב בכל האזור, רק חול וחול, אוהלים וסוכות, הצבעוניות גדלה על רקע האין, ומצבור החומרים מרשים ומשמעותי. זהב, כסף ונחושת, עורות, אבני חן ועץ.

matter-spirit-Terumah-5

 

החומרים מופנים לשימושים שונים. "הבית" – בניית המשכן עצמו – קירות ויריעות. "הריהוט" – כלי המשכן: מנורת הזהב, ארון, שולחן וכיור. ולבסוף ה"סטיילינג" – בדים, אריגים ורקמה לפרוכת.

 

אם כבר אז כבר

אדם שבונה או מרחיב את הבית עומד היום מול שפע חומרים מדהים וחוץ מלהתפעל מים האפשרויות, אפשר גם לטבוע בו. גלגל ההצלה לעשיית סדר בבלגן הם אנשי המקצוע!בחירת החומרים היא משימה גדולה המצריכה הסתכלות במרכיבים רבים: סגנון הבית והנטייה הטבעית של בעלי הבית, איכות ועמידות החומר (הצד הפרקטי) במקביל לצד האסתטי.

matter-spirit-Terumah-10לוח חומרים שנבנה בתהליך עבודה משותף שלי עם לקוחות.

ישנן בחירות בהן "הצד הפרקטי", יהווה שיקול מרכזי, ובאחרות הצד האסתטי יכריע. אל הצד הפרקטי  מצטרף גם השיקול הכלכלי… אומרים שהסעיף היקר ביותר בבניה הוא סעיף ה"אם כבר" – "אם כבר מרימים את הבלטות בחדר האמבטיה, לא כדאי כבר להחליף את כל הבית לרצפת פרקט?" או: "אם כבר מחליפים את המטבח, לא כדאי כבר לקנות מקרר ותנור חדשים?"

 

האבן של הקיסר

החומרים בהם אנו משתמשים היום, הם בחלקם חומרים טבעיים ששימשו גם בבניה העתיקה, כמו אדמה, עץ, אבן ושיש. (זהב וכסף קצת פחות…) ובחלקם חומרים מודרניים שנכנסו לשימוש החל מהמאה ה- 19: ברזל, זכוכית, בטון. יש גם חומרים חדשים מתועשים כמו פלסטיק אלומיניום וגרניט פורצלן, וחומרים שהם פיתוח של חומרים טבעיים כמו משטחי אבן קיסר העשויים מקוורץ (חומר טבעי) מעורבלים עם פיגמנטים ופולימרים היוצרים חומר חדש חזק ועמיד.

matter-spirit-Terumah-14אבן קיסר

פיתוחם של החומרים המודרניים הביא לעולם חומרים יותר עמידים, יותר צבעוניים יותר שקופים ובמחירים יותר נוחים.

 

מרוב עצים לא רואים את היער

דוגמא טובה דרכה נוכל להבין את שפע החומרים הקיימים הוא החומר הטבעי והפופולרי – העץ. מעצי השיטים ועצי הארזים מהם בנויים המשכן והמקדש. ועד העצים המצויים כיום בשוק. למגוון סוגי העץ  יש איכויות שונות, צבעים וטקסטורות שונים, יש להם שימושים מגוונים בבית: ממעקה למדרגות עד מיטות ושולחנות, דרך ארונות מטבח ודק בגינה. העץ מגיע כחומר טבעי (עץ מלא) או בשכבה דקה (פורניר) וגם כחומר בסיס (כמו לוחות סנדוויץ סיבית או mdf) אותו הנגר יצבע או יחפה עם הפורניר או הפורמייקה. אז ממה כדאי להזמין את ארונות המטבח? שאלה מצוינת…

matter-spirit-Terumah-11שולחן עץ   שידה פרחונית

 

המטרה: בחירת חומרים. המשימה:  לצאת בלי כאב ראש. סוכן סמוי: מעצב/ת פנים.

כל חומר משדר אוירה אחרת בבית. אינו דומה קיר בטון חשוף, לקיר אבן המסותתת בגסות, לקיר מטויח ומשופשף (שפכטל) וצבוע בצבע משי. כיור קרמיקה לבן, כיור עץ או כיור מתכת כסוף – יתנו כל אחד טאצ' אחר לחלל האמבטיה.

matter-spirit-Terumah-9

כיור קרמיקה לבן   כיור עץ    כיור מתכת כסוף

 

מעקה מברזל או מזכוכית נותן פנים אחרות לגרם המדרגות מאשר מעקה עץ… ומה עם המדרגות עצמן? מעץ, מבטון ואולי מחופה בשטיח לאווירה חמימה יותר?

matter-spirit-Terumah-7

 

ואיזה ריצוף יהיה הרקע הנכון לרהיטים? איזה חומרים נבחר לחלונות, אלומיניום או ברזל? ומה עם דלתות הפנים והחוץ? ובאיזה צבע נצבע את הקיר בחדר הילדים ובסלון? ואיזה כסא יתאים לשולחן שבחרנו אתמול? וואו כמה בחירות !!

matter-spirit-Terumah-3כסא פלסטיק צהוב   כסא פרווה   כסא כתום   כסא וינטג' עם ידיות

 

זהו קצה המזלג של בחירת החומרים, וגם הוא עמוס ומאתגר. מבולבלים? כדי להפחית מכאב הראש, מהחור בכיס ומהתחושה שבעצם הארון לא נראה פה טוב בחדר, כדאי להיעזר במעצבת פנים (מה לעשות, בדרך כלל זו מעצבת, אבל אפשר גם מעצב פנים…) שתלווה אתכם ב"מסע בחירת החומרים" ותסייע לכם לבחור את החומרים הנכונים לטעמכם ולתקציבכם ולהבטיח שתיווצר תחושה הרמונית מחיבור החומרים, האנשים החיים בבית, והבית עצמו.

ו…טיפ קטן לדרך: אפשר להתחיל את המסע בשיטוט לא מחייב בחנויות ובאולמות התצוגה, רק כדי לטעום מהשפע לבדוק לְמה אני מתחבר/ת (ולמה אני לא מתחבר/ת…) ולהבין סדרי גודל של מחירים.  לאחר הטעימה כדאי לחזור הביתה לגבש קונספט, סגנון וגוונים (אפשר להכין לוח השראה) לגבש את התקציב, ולהגיע לסיבוב נוסף לאחר שברור לכם איזה ריצוף אתם מחפשים, איך אתם רוצים שהאמבטיות שלכם יראו, ובאיזה סגנון וצבעים אתם רוצים את המטבח.  כדאי להגיע למסע הזה, מצוידים בטבלה ובה מפורטים מידות וכמויות מדויקות, של כל אחד מהפרטים שעליכם לרכוש. ליד כל פריט רצוי לציין מה העלות המשוערת עבורו. כך תהיו ממוקדים במסע תחסכו מעצמכם בלבולים ואולי אפילו תיהנו מהחוויה!

matter-spirit-Terumah-4 בחירת ריצוף חיפוי וכלים סניטרים – תמונות מאולם תצוגה של חברת עוז קרמיקה 

 

matter-spirit-Terumah-13בחירת פרקטים לחדרים ודק לחיפוי המרפסת או הגינה - מי השרון

 

matter-spirit-Terumah-12בחירת גופי תאורה – מחסני תאורה

 

matter-spirit-Terumah-6בחירת טקסטילים אולם תצוגה בסטוקהולם צילום: Joël Tettamanti  מתוך Archijob

 

מצוות עשה

בנוסף על החומרים המופיעים בפרשת תרומה, חוזרות על עצמן המילים "ועשית" "ועשה" "תעשה" -אינספור פסוקים של עשיה. אחרי עיון מעמיק בפרשה ברור לי שמהות המשכן, היא הרוח, אך זו נתמכת ובאה לידי ביטוי רק דרך חומר. והרבה. ברור ויקר, ספציפי ומדויק. והכי חשוב: תרומה משלנו.

 

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer