חומר ורוח - הבלוג

מרץ 18, 2015

חיסרון ויתרון – פרשת החודש

1

לכבוד ניקוי החמץ (צביעת הבית, החלפת בגדי חורף בקיץ ועוד דברים שאינם חלק ממצוות ביעור חמץ, אבל אם כבר הופכים את הבית אז קדימה..) מקדישה את הפוסט השבועי ל"פרשת החודש" שנקרא השבת במפטיר לכבוד ראש חודש ניסן שחל בשבת.

"החודש הזה לכם ראש חודשים ראשון הוא.. לחודשי השנה" (שמות י"ב, ב) הפסוק הזה הוא לא רק "סימון זמן" אלא מצוות עשה. אומר הרמב"ן: "זו מצוה ראשונה שצווה הקב"ה את ישראל על ידי משה… וטעם החדש הזה לכם ראש חדשים שימנו אותו ישראל חדש הראשון וממנו ימנו כל החדשים שני ושלישי עד תשלום השנה בשנים עשר חדש כדי שיהיה זה זיכרון בנס הגדול כי בכל עת שנזכיר החדשים יהיה הנס נזכר ועל כן אין לחדשים שֵם בתורה אלא יאמר בחדש השלישי … וזה טעם "ראשון הוא לכם" שאיננו ראשון בשנה אבל הוא ראשון לכם שנקרא לו לזכרון גאולתנו". אם כן, הסיבה למנות את חודשי השנה מניסן היא כדי שניזכר תמיד בנס הגדול שיהיה "זכרון לגאולתנו"

הראשון לראשון – תאריך עברי

בתורה נקראים החודשים הראשון, השני, וכו' ושמות החודשים העבריים כפי שמוכרים לנו היום (ניסן, אייר, סיון…) הגיעו אתנו חזרה מהגלות. וכבר הזכירו רבותינו זה העניין ואמרו "שמות חדשים עלו עמנו מבבל" (ירושלמי ר"ה א ב). בכל מקרה, לא משנה איך נקרא לילד, חודש עברי מתחיל כשהלבנה נולדת מחדש, ומסתיים כשאורה של הלבנה נכבה. והנס ה"טבעי" הזה קורא לנו מדי חודש.

בחורה דינמית

הלבנה כמו כל בחורה טובה לא שומרת על צורה קבועה, היא מתמלאת ומתעגלת, היא מחסירה ומתמעטת מבננה לעיגול ומעיגול לבננה. הסיפור הבראשיתי של הלבנה הוא השינויים שבה, ההבנה שהתמעטות וחסרון הם פינוי מקום להרבה יתרון, כמו כל בחורה טובה…

Less is more

את המשפט הזה הזכרתי בפוסט של פרשת משפטים בתוך שלל משפטי מחץ עיצוביים… אבל להביא רק אותו – זה בדיוק ליישם אותו. כמו הלבנה גם בעיצוב לא תמיד להוסיף הוא הנכון, אלא לפעמים, דווקא להחסיר. לשבור קירות, לפתוח פתח, לוותר על רהיט, להוריד תמונה מהקיר, ואפילו להקטין את הארונות העליונים במטבח. לפעמים נכון להוציא, לעקור ולהיפרד כדי לתת למשהו אחר לצמוח. רגשית זה לא פשוט. כדאי לא לזרוק בהינף יד מאחורי גבינו. כדאי לחשוב פעמיים. אבל כשזה נכון. זה מפנה כל כך הרבה מקום!

"והוצאתי והצלתי"

"ראש חודש ניסן" זו סיסמה, שם קוד לעקרות הבית להתחיל להסתער, לבחון מה מיותר, מה אפשר להוציא, אולי אפשר להעביר לאחרים? הרי מה שמיותר אצלי יכול להיות טוב למישהו אחר.. אולי זה זמן להתבונן על מה שפעם היה עבורי "יתרון" ועם השנים ירד מתפקידו והפך ל"חסרון" שתופס לי חלל או מקום חשוב. ואולי מה שהיווה עבורי עד כה "חסרון" יכול כעת להתמלא ולהתחדש… מכיוון שאני משתדלת ללכת עם הרעיונות שלי עד הסוף, גם הפוסט הזה קצת "חסר"… החסרתי תמונות והשתדלתי להביא רק את המילים. מקווה שנהניתם מהפוסט המינימליסטי, משאירה מקום לכל אחד ואחת מכם לדמיין את המקומות בביתכם ובחייכם שבו צריך לנקות ולפנות.  מאחלת חודש טוב שאולי יקרה בו הנס ואפילו נמצא בו קצת זמן פנוי…

והמוצאים זמן פנוי, ומקום פנוי.. מוזמנים להכנס לכאן  ולמצוא רעיונות בהשראת הלבנה לקשט בהם מחדש את הבית.

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer