חומר ורוח - הבלוג

יוני 4, 2015

חשמל באויר – בהעלותך

 ירושלים-רומא-ירושלים

אם הכותרת לעיל הייתה : תל אביב-רומא-תל אביב, הייתם חושבים שהפוסט היום יעסוק ביעדי טיסה, עיצוב אירופאי או משהו בכיוון, אבל מירושלים גלתה מנורת המקדש, ואֵל ירושלים היא תחזור מקשה זהב עד ירכה, עד פרחה, עם קניה המשוקדים ושמן הזית שדולק בה נר תמיד. בינתיים חזרה המנורה בעיצוב ובהדפס ונבחרה להיות סמלה של מדינת ישראל המתחדשת בארצו.

מתוך 450 הצעות שהוגשו ל"וועדה לבחירת סמל המדינה" בשנת 1949החליטה הוועדה כי הצעתם של האחים שמיר תשמש בסיס לסמל המדינה. העיצוב של המנורה שנבחר הוא זה המופיע בתבליט שער טיטוס. התבליט מתאר את העבדים והחיילים הגולים לרומא לאחר ניצחון הרומאים על יהודה והחרבת בית המקדש. השימוש בתבליט הרומי נועד לסמל את חזרת המנורה למקומה המקורי.

menoraהמנורה בהעתק שער הנצחון של טיטוס המוצב בבית התפוצות. צילום: steerpike

 

בדיוק כזה !

הפרשה פותחת במעשה המנורה "בהעלותך את הנרות אל מול פני המנורה יאירו.." (ח' ב') "וזה מעשה המנורה.. מקשה זהב עד ירכה עד פרחה.." (ח' ד')

כאשר אומרת התורה "זה" כוונתה למה שאפשר להצביע עליו באצבע ולומר- זה. מסביר לנו רש"י כי משה התקשה במעשה המנורה, ולכן צייר לו הקב"ה דמותה בשמים והראה לו: זה.

אולי מכל כלי המשכן המנורה היא המשמעותית ביותר. נדמה לי, שהמנורה הפכה לסמל יהודי חזק כל כך, כי היא מכילה בתוכה – חומר ורוח בצורה מובהקת. אולי גם לכן התקשה בה משה מכל שאר הכלים, ולכן נאמר בה "כן עשה את המנורה" ולא מפורט מי עשה, כדי להשאיר מקום לומר "על ידי הקב"ה נעשית מאליה" (ע"פ מדרש אגדה) רק בורא עולם יכול לנפוח בגוש חומר – נשמה. רק בשיתוף פעולה עם הבורא אפשר להפוך גוש זהב "מקשה אחת" לכלי המכיל דבר רוחני כמו אור !

morning-light

 

יש חשמל באויר !

כשאני חושבת על זה אני רואה יותר ויותר כמה שתאורה בבית, בגן או במרחב ציבורי היא קסם הנוצר מחשמל ומשהו גבוה יותר ה"שופך אור" נכון ומעניק אוירה… לצערי ראיתי כבר לא מעט בתים שבגלל מחסור בתקציב הבית נשאר ללא גופי תאורה בכלל, או עם גופים פשוטים, חסכוניים שאינם נותנים את האווירה הנכונה.. חשוב לתכנן בכובד ראש את התאורה ואף להתייעץ עם יועץ תאורה כדי להגיע לתוצאה אופטימלית. יועץ התאורה שאני עובדת אתו כבר הרבה שנים הוא גיא פרידמן אחד מאנשי המקצוע שממש כיף לי להתייעץ ולעבוד איתם וממנו למדתי הרבה דברים חשובים על תאורה. אז הנה הזדמנות "להאיר" לו ולומר לו: תודה.

בכדי להגיע לתכנית אופטימלית יש הרבה מאד שיקולים שצריך לקחת בחשבון, שיקולים שכמובן משתנים מפרויקט אחד לאחר. ובכל זאת מס' טיפים שהם נכונים ברב המקרים. ראשית כדאי להבין למה משמשת התאורה?

יש תאורה שהיא כללית – שוטפת את החדר.

livingroomצילום: ליאור מלכה

 

תאורה טכנית – שהיא מאירה אזור ספציפי שבו יש עשייה ספציפית,

faucetsצילום: אביבה לוברבום

 

ותאורת אווירה – תאורה שהיא בשביל היופי… זה כולל גם את גוף התאורה עצמו וגם את סוג האור שמגיע ממנו שבד"כ יהיה יותר רך ונעים, גם אם הוא פחות פונקציונלי.  תאורת אווירה בדרך כלל תתחבר לסגנון של הבית. אם הבית הוא בסגנון מרוקאי בדרך כלל הגופים המשמשים לאווירה יהיו גם הם בסגנון מרוקאי. כנ"ל אם מדובר בסגנון מודרני, הומוריסטי  או כל סגנון אחר.

lightingצילום: מיטב אימס

 

רצוי לשלב בכל אזור גם תאורה כללית, גם תאורה טכנית וגם תאורת אווירה. בכל חלל המינונים ישתנו. וכיצד? כדי לדעת מה המינון הנכון צריך לחשוב לאלו פונקציות משמש חלל נתון. מה הדברים שקורים בחלל הזה. בכל מקרה חשוב לדעת שלא אמורים תמיד להדליק את כל התאורות יחד. אלא מדליקים לפי ההתרחשות והצורך הספציפי בזמן נתון בכל חלל.

light-livingroomחלל שיש בו שילוב של סוגי תאורה שונים.     עיצוב: אלה צייחר   צילום: איתי בנית

 

כך לדוג' במטבח הדגש יהיה על תאורה כללית, כמו גוף צמוד תקרה או תאורה נסתרת מעל ארונות המטבח (T5) שתציף את המטבח באור, ועל תאורה טכנית שכוללת תאורת לד תחת ארונות עליונים, שממקדת את האור על משטחי העבודה, או פס צבירה עם ספוטים, תאורה בתוך הארונות (שומרי שבת צריכים להיזהר ממנגנון אוטומטי שבו האור נדלק כשפותחים את הארון או המגירה) וכד'.

green-kitchenתאורת T5 נסתרת מעל ארון המטבח מציפה את המטבח באור בשילוב פס צבירה עם ספוטים שנותן תאורה יותר טכנית למשטח.  עיצוב: אביבה לוברבום   צילום: מיטב אימס.

 

בסלון לעומת זאת המינון ישתנה ונשים יותר דגש על תאורת אווירה, ותאורה כללית. שכן בסלון אנו רוצים אור נעים ורך שיתאים גם לאירוח. התאורה הטכנית בסלון תהיה במינון קטן יותר רק לצורך קריאה למשל. התאורה הכללית תהיה צמודת תקרה בדרך כלל. כשאפשר לחבר לתאורה זו דימר, מומלץ לעשות זאת כדי לעמעם את האור. וכך האור המרכזי בסלון יכול להפוך מתאורה כללית לתאורת אווירה. גם מנורות עומדות או מנורות המונחות על שידה יכולות להוסיף הרבה מאד אוירה.

green-livigroomחלל הסלון מואר ע"י ספוטים שקועים ובנוסף מנורה עומדת לאווירה. עיצוב: מיטל סולמון ודנה יוסף    צילום: אסף פינצ'וק

 

בפינת האוכל גם אם הוא במטבח כשולחן עגול או מרובע וגם אם הוא אי לאכילה וכמובן אם מדובר בפינת אוכל שהוא מחוץ למטבח אפשר להוריד גוף תאורה מהתקרה שישתלשל מעל השולחן. במקומות אחרים זה עלול להפריע לעבור אך היכן שעומד שולחן זה המקום הקלאסי לגוף שייתן את ה show, לפעמים גם 2, 3  גופים או יותר.

lighting-in-diningroom1. apartment therapy   צילום:  Justice Darragh .2      made in design 

3.  עיצוב: אביבה לוברבום    צילום: מיטב אימס

 

בחדר שינה תאורת האווירה תקבל עוד יותר הדגשה.

bedroom-lightmy scandinavian home    צילום: nicole franzen

 

תאורת אווירה שמתאימה לחדר שינה יכולה להיות  תאורה קירית שהיא כמו תכשיט קטן על הקיר. או תאורה שיושבת על שידה.

shutterstock_172510283

אפשר גם כאן לשלשל תאורת אווירה מהתקרה. תאורה זו יכולה גם לשמש כתאורה טכנית לקריאה, אך לפעמים אנשים מעדיפים תאורה ייעודית לקריאה שניתן לסובב ולכוון.

טיפ נוסף שאני שמחה לשתף כאן היום הוא לגבי תאורה שקועה בגבס: כשיש לנו תקרת גבס אנו יכולים לנצל זאת ולהשקיע תאורה בתקרת הגבס זו יכולה להיות תאורה שמציפה את החלל באור וגם תאורה טכנית של ספוטים שמאירים באופן ממוקד על משהו מסוים. בכל מקרה חשוב לזכור שבית הוא לא דיסקוטק ולכן מומלץ לא ליצור רצף של תאורה שקועה בזה אחר זה לכל אורך הנמכת הגבס. וגם לבחור נורות שאינן מסנוורות כשאנו יושבים תחתיהם.

לגבי השאלה הנשאלת רבות: באיזה סוג נורות רצוי להשתמש? כמובן שהתשובה משתנה באופן ספציפי, אבל בגדול תאורת לד היא בהחלט תאורה שהיא גם חסכונית לטווח הארוך ועם זאת נעימה לעין.

וטיפ אחרון לשומרי שבת: כדאי לתכנן מראש מעגל חשמלי של התאורה שאינה נכבית עם שעון שבת. אני ממליצה שאחד מהאורות בכל אחד מחדרי השירותים יישאר דלוק במהלך כל השבת כמו גם אחד מהאורות במטבח. אור כלשהו במסדרון ואם יש מדרגות אז גם שם. האורות שנשארים כל הלילה צריכים להיות אורות חסכוניים אך יחד עם זאת לא מדי חזקים או מסנוורים מכיוון שבאמצע הלילה כשאנו רצים לשירותים או צמאים ורוצים להגיע למקרר אנחנו לא רוצים לעבור ממצב של חלום מתוק למצב של הסתנוורות ולהתעוררות…

אז תמשיכו לחלום חלומות מתוקים ואל תשכחו לקחת את תכנון התאורה ברצינות, ולהשאיר לו מקום בחשבון התקציב, כדי שאחרי כל מה שהשקעתם בבניה או שיפוץ של ביתכם תוכלו להאיר אותו היטב ולהכניס חשמל באוויר ובאווירה…

light-in-bedroomfather rabbit album

 

בית ופזמון שיר לפרשת בהעלותך / אסתי שדיאור

העיסוק בגופי-תאורה הביא אותי לגופי-התאורה הראשונים שנבראו בעולמנו.

הפיוט הקדום "א-ל אדון", המושר בתפילת שחרית של שבת בפי כמעט כל עדות ישראל, מתאר שיר הלל ששרים המלאכים למאורות. הנה מקצת שבחם:

"טובים מאורות שבראם א-לוקינו 
יצרם בדעת בבינה ובהשכל 
כוח וגבורה נתן בהם 
להיות מושלים בקרב תבל 
מלאים זיו ומפיקים נוגה 
נאה זיום בכל העולם 
שמחים בצאתם ששים בבואם 
עושים באימה רצון קונם" 

מלות הפיוט, שנכתבו כמשוער בסביבות המאה השלישית או הרביעית לספירה, זכו לאינספור לחנים בסגנונות שונים. הלחן המוגש לכם הפעם הוא אחד מני רבים המושרים בבתי-כנסת אשכנזיים, והביצוע המקסים של אהוד בנאי מביא שילוב מופלא של מזרח ומערב.

 

אסתי שדיאור, בוגרת החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מנחה מעגלי שירה בציבור לנשים, ופעילויות חברתיות ולימודיות בנושא הזמר העברי. 054-5665050

 

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

תגובה אחת על “חשמל באויר – בהעלותך”

  1. מאת אלונה:

    מסכימה איתך מאד שהתאורה עושה את האוירה בבית.
    לצערי הרב, כמו רבים אחרים, גם אצלנו בסוף הבניה לא נשאר תקציב לתאורה ולעת עתה אנחנו עם גופי התאורה הפשוטים שהקבלן סיפק לנו.
    מה שכן, שומרת לי את הפוסט, שכשנגיע לשלב הזה יהיה לי כיוון ראשוני.
    אז תודה :-)

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer