חומר ורוח - הבלוג

אפריל 16, 2015

טבילה ותפילה – תזריע מצורע

matter-spirit-Tazria-metzora-9

מה שבעיניי אחד נחשב נקי, בעיניי האחר יכול להיחשב מלוכלך, מה שנראה למישהי מסודר יכול להיות בעיניי אחרת בלגן אטומי. לכלוך או ניקיון, סדר או בלגן גם אם הם יחסיים עדיין יש להם צורה פיזית במציאות. טומאה וטהרה לעומת זאת, הן מצבים רוחניים שאמנם אין להם צורה מוחשית אבל המעבר ממצב אחד למשנהו מתרחש בצורה פיזית מאד.

בפרשות תזריע מצורע (ומקדימה להן פרשת שמיני) יש עיסוק נרחב בטומאה וטהרה, מי נטמא? באיזה מצב? מה דרך הטהרה? על טהרה אחת נשית במיוחד, עם רייטינג גבוה ובאזז גדול אני רוצה לכתוב הפעם. "ואשה כי תהיה זבה דם.. שבעת ימים תהיה בנידתה…. ואם טהרה מזובה וספרה לה שבעת ימים.. תטהר" (ויקרא טו' יט'- כח')

ישנן סיבות שונות בהן אדם נטמא (טו' ה'- יא') ודרך טהרתו היא טבילה במים. "אך מעין ובור מקוה מים יהיה טהור.." (יא' לו') ומסביר רש"י את המיוחד במים האלו – "המחוברים לקרקע, אין מקבלין טומאה" מה שמחובר לחיים, לא נטמא "יהיה טהור" – "הטובל בהם מטהרתו" (רש"י שם). כך גם דרך טהרתה של אישה, בטבילה במים. "ועוד יש לך ללמוד" כותב רש"י על סוג מקווה המים שיש לטבול בו. ואכן הלכות רבות מאד נקשרו סביב הטבילה, אך אני, לא עוסקת בבלוג זה, בפן ההלכתי אלא בפן העיצובי, כמובן.

matter-spirit-Tazria-metzora-2מקווה עתיק בעיר שפייר שבגרמניה

 

נוי מצווה

במצוות רבות העיצוב מוסיף משהו חשוב, מוסיף נוי, מוסיף חיבור וכבוד. אבל מהכרות רבת שנים עם המשולש הזה של: נשים, מקוואות ועיצוב, אני מרגישה שהעיצוב במצווה ספציפית זו הוא קריטי כמעט לעצם קיומה. יש נשים שמראהו של המקווה, העיצוב שלו והתחושה שבו – הם קריטיים לרצון שלהן לטבול, ולקשר שלהן עם כל התהליך. לכן שימוש בכלים המקצועיים שברשותי כדי לסייע למטרה זו של שיפור בעיצוב מקוואות הוא בעיני שליחות גדולה.

לשמחתי הרבה בשנים האחרונות המודעות לחשיבות הניקיון, הבטיחות והעיצוב במקוואות יחד עם מאור פנים, ומתן שירות ברמה גבוהה מצד הבלניות הולכת וגדלה. בשנתיים האחרונות השתתפתי כשופטת בפרויקט מבורך ומקסים, תחרות ארצית של "המועצה לישראל יפה" שבה מדרגים מקוואות חדשים / משופצים, שמועמדותם מוגשת לתחרות. המקוואות הזוכים במרב הניקוד זוכים לדירוג של 5 כוכבים.

matter-spirit-Tazria-metzora-3מקוואות מפנקים: עבריה, כפר הראה, רמת רבין

זכיתי גם להיות חלק מצוות (עם טימי לוסן, סנדי ברודנר, תמי יונגרווד, נעמי כהן צנטנר וליאורה רוט) ששיפץ ועיצב את המקווה בשכונת בקעה בירושלים. דגש מיוחד ניתן גם על אזור הקבלה וההמתנה של המקווה. חלק זה שופץ לזכרה של אילנה בלידשטיין, אשה יקרה, מורת דרך וחברה שנפטרה צעירה לאחר מחלה קשה, ובאזור זה של המקווה ניסינו להשרות מרוחה.

כאשר מגיעה אשה למקווה, ראשית, היא מגיעה לאזור הקבלה וההמתנה – שתי מילים מייגעות כביכול.. היא נאלצת לחכות שיתפנה חדר להכנה ולטבילה, ההמתנה עשויה להיות ארוכה ובעיקר מביכה (את מי פגשתי?? אוי רק שלא יפגשו אותי..) ובכלל ימי הציפייה לטבילה יש בהם אלמנט גדול של המתנה. אילנה החזיקה את התכונה של המְתנה ממש כמתנה, ואת הקבלה כקבלה מחדש של עצמך, של אישך ושל חייכם המשותפים. שיתַפְנו את הממתינות בתכונותיה של אילנה, הוספנו ספריה עם ספרות תורנית וכללית בנושאי אישות, אינטימיות, זוגיות ועוד. וכך בזכות אילנה הפך אזור זה לאזור שמצפים להמתין בו…

matter-spirit-Tazria-metzora-4

 

(לא) הכול ורוד

הפלוס הגדול בעיצוב מקווה נשים הוא שאפשר לתת לעיצוב הנשי להשתולל. אם נעצב חדר אמבטיה בבית נעצב בצורה שלוקחת בחשבון גם גבר או בני משפחה אחרים. ואיזה גבר ירצה לטבול באמבטיית קצף ורודה עם מגבת שושנים?

matter-spirit-Tazria-metzora-5

אז לא הכול ורוד, יש עוד אלמנטים עיצוביים רבים שהקו שלהם הוא מעוגל, זורם, ונשי באופן מובהק, וזה הזמן גבירותיי, לחגוג את הנשיות בשיא עוצמתה.

מבחינת חווית הטובלת, בעיצוב המקווה יש שלושה אזורים עיקריים:

האזור "הציבורי" – כניסה, קבלה, והמתנה שפעמים רבות כוללים גם את "היציאה" חדר ייבוש השיער והאיפור…

האזור "הפרטי" חדר האמבטיה / חדר ההכנה – ואם היום נהוג להשקיע לא מעט בעיצוב חדר האמבטיה בבית, שיהיה מפנק ונעים, בוודאי ובוודאי שבמקווה תפקידו של חלל זה לרצות לשהות בו ברגיעה ובהנאה ולא לרצות לברוח…

בור הטבילה עצמו – השיא של החוויה וכמובן גם הוא צריך להיות נקי, יפה טבעי ומואר בנעימות.

matter-spirit-Tazria-metzora-6מקווה בקעה. עיצוב: אביבה לוברבום

 

טבילה ותפילה

במעבר בין שלושת המדורים משלימים מסע, שתחילתו בהמתנה וסופו בהתחדשות וטהרה. בתחילתו עדיין מתעסקים ב: כמה זמן צריך לחכות? מי הגיעה? ועוד התבוננויות חיצוניות, וסופו בהתכנסות פנימית ועמוקה… אל תוך המים החרישיים.

מעצב המִשכַּן איש אשר רוח בו נקרא: בצלאל. על שם שבצילו של א-ל הוא חוסה ועובד. על כל פרויקט צריך להתפלל שהלקוחות יהיו מרוצים ושיהיה גם לטעמם וגם לטעמנו, ושנצליח לעבוד יחד בשיתוף פעולה ועוד ועוד.. נראה לי שכשעוסקים בעיצוב דברים שבקדושה כמו – בתי כנסת, מזוזות, ארונות קודש, בתי מדרש או מקוואות צריך תפילה מיוחדת.

תפילתי בעיצוב מקוואות, שאהיה חוסה בצל הא-ל ושאזכה לסייע להאהיב את מצוות הטבילה על עוד ועוד טובלות.

matter-spirit-Tazria-metzora-7תפילות לאחר הטבילה, עוד נגיעה נשית במקווה בקעה…

אהבתם את הפוסט? שתפו!

2 תגובות על “טבילה ותפילה – תזריע מצורע”

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer