חומר ורוח - הבלוג

ינואר 28, 2015

יוצא מן הכלל – פרשת בשלח

בפרשת בשלח המים "מציפים" את הפרשה ומוזכרים פעמים רבות כל כך, בפנים רבות כל כך. ואכן למים יש פנים מגוונות ואפילו סותרות. הם מרגיעים או סוערים, מחיים או ממיתים, קפואים או רותחים, מן השמים או מן האדמה.

matter-spirit-Beshalach-6

 

סליחה, חרגתי מטבעי

המופע הגדול ביותר של מים היה בקריעת ים סוף "ויבקעו המים.. ויבואו בני ישראל בתוך הים ביבשה והמים … מימינם ומשמאלם" (שמות יד' כא' כב') פלא שאין כמוהו, המים שינו לחלוטין מטבעם ועשו את רצון הא-ל.

רש"י מביא בפרושו מדרש נפלא, "וישב הים לאיתנו" – אל תקרי איתנו אלא תנאו – תנאי התנה הקב"ה עם הים כאשר ברא אותו בששת ימי הבריאה שפעם אחת יחרוג מטבעו ויהיה לבני ישראל ליבשה.

 

 המוציא לחם מן ה… ?

matter-spirit-Beshalach-7

המים מופיעים בפרשה בצורה מעניינת שונה וחריגה בעוד כמה מקומות בפרשה. המים המרים במרה – שם המים הומתקו על ידי עץ מר שהושלך לתוכם. שם נטבע הכלל של "דומה בדומה ירפא".  גם את האוכל שאוכלים בני ישראל במדבר מגיש להם ה' כמו מים "הנני ממטיר לכם לחם מן השמים" (שמות טז', ד') אכן שימוש יוצא דופן במטר. ואחרון (ולא כל כך חביב) – תלונות בני ישראל על מחסור במים, שבעקבותיהם משה היכה בסלע ויצאו ממנו מים…

אז בפוסט היום, גם צינורות המים חורגים מטבעם, מתפקידם המקורי, ובמקום לשמש להובלת מים הם משמשים להובלת חשמל, למוטות המחזיקים מדפים, לרגליי שולחן ועוד שימושים עיצוביים מפתיעים ומקוריים.

 

matter-spirit-Beshalach-3

מתלה למעילים    עציץ    מוט לוילון    מנורת קיר    מעקה מדרגות    מנורת שולחן    חנוכיה

 

עיצוב בצינורות אינסטלציה

כבר זמן מה אני עוקבת אחר הטרנד המיחזורי המדהים הזה, של עיצוב בצינורות אינסטלציה. לפני כחודשיים הצטרפתי לסדנא שהעבירה המעצבת מירי בלבול מבית הספר להום סטיילינג sculla בה למדתי גם אני, איך ניתן להכין בעזרת חלקים שונים של צינורות כל מיני דברים מגניבים. נכון, הסגנון הוא תעשייתי, לא מתאים לכל אחד… אבל מי שאוהב… מתאהב.

מזכיר לי את ביקורי הראשון במרכז פומפידו בפריז. המבנה האדריכלי שעיצובו שנוי במחלוקת בין הרואים בו מבנה מודרני מקורי מחוץ לקופסה ולאלו שחושבים שרואים בו מבנה מפלצתי המכער את פריז הקלאסית והרומנטית. למי שלא ביקר (עדיין) הבניין מעוצב כך שכל מערכותיו וצינורותיו חשופים. המערכות לאוורור, להובלת מים, חשמל, ביוב וגז, וכן גרמי המדרגות, תלויים על הקירות החיצוניים ואינם מוצנעים בתוך הקירות כמקובל. למרות אהבתי הגדולה למבנים העתיקים ולרחובות הציוריים בפריז, משהו בצבעוניות ובמקוריות של מרכז פומפידו שבה את ליבי.

matter-spirit-Beshalach-5

מרכז פומפידו

 

אז מה ניתן לעצב עם צינורות אינסטלציה? התמונות הבאות מדברות בעד עצמן.

matter-spirit-Beshalach-4שולחן    מיטה

 

matter-spirit-Beshalach-2

ספריה    ברז משקאות

 

matter-spirit-Beshalach-1

שולחן וכיסאות    מתלה לבגדים

 

matter-spirit-Beshalach-8

עיצובים של Stella Bleu בצינורות אינסטלציה

 

אם אהבתם אתם מוזמנים לעקוב אחרי בפינטרסט בלוח עיצוב בצינורות אינסטלציה ואפשר גם להזמין, מדפים, מנורות ועוד. באמת, השמים הם הגבול…

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer