חומר ורוח - הבלוג

ינואר 7, 2015

ילדים זה שמחה – פרשת שמות

בפרשת שמות מתרבים בני ישראל במצרים ומגיעים לשיאי ילודה שגם בשערי צדק לא דמיינו…

matter-spirit-Shmot-1

המיילדות שפרה ופועה עושות משמרות נוספות בלידה ובאמונה, ולמרות גזרותיו של פרעה להמית את תינוקות בני ישראל הזכרים, הן מסכנות את נפשן ומחיות את התינוקות. "ותראין המילדות את האלוקים ולא עשו כאשר דיבר מלך מצרים ותחיין את הילדים" (שמות א' יז') הן מעמידות דור שלם של יוצאי מצרים, דור ראשון בשושלת ארוכה מאד של ילדים בישראל. אם בפרשיות ספר בראשית האמהות ציפו לפרי בטן בתפילות וקושי רב, הרי כאן ברכת ה' פורצת וזרעם של ישראל כחול אשר על שפת הים וככוכבי השמים לרוב "וירב העם ויעצמו מאד" (א' כ')

matter-spirit-Shmot-2

מלידתו של מנהיג ישראל פחד כל כך פרעה אך משה נולד למרות הגזירה ולאחר שהוחבא חודשים מספר אפילו גדל בתוככי ארמונו של פרעה!

 

"אמא, אני מתגעגעת לקוסקוס ביום שישי"

חברה טובה שטיילה מס פעמים בהודו, סיפרה לי, שתמיד נדהמה לפגוש מטיילים אחרים ולזהות מיהו ילד של "איידשע מאמע". כשפגשה אירופאים, הסיפור היה כזה: אחד לא דיבר עם אמא שלו מגיל שש עשרה, אחד אין לו ספק שיתקשר לאחל לאביו יום הולדת שמח בדצמבר. והישראלים שטיילו? לא עבר יום שישי אחד בלי טלפונים דומעים הביתה, לא עבר יום בלי מייל מאמא או שעה בלי וואטסאפ "מה את אוכלת? קר לך?"

מסתבר שברכת הילדים טבועה בעם ישראל חזק כל כך והגדרתנו כעם כוללת אותה, ולכן המשפחה והילדים, הם ערך ואפילו שריטה יהודית מיוחדת.

חדרי ילדים הם כר נרחב לעיצוב, מעניין, צבעוני, משתנה.

matter-spirit-Shmot-5
גולדשטיין גלרי טפט

 

לשאר חדרי הבית אין תחלופה עיצובית גבוהה. המטבח, אם לא נחליף אותו, יכול להישאר באותו עיצוב (או חוסר עיצוב) גם עשרים שנה, וכנ"ל חדר השינה ואפילו הסלון, אבל חדרי ילדים מטבע הדברים מזמינים לשינויים מתמידים בהתאם למספר הילדים, המין שלהם, הגיל, והחלטות משפחתיות לגבי חדרים משותפים או נפרדים.

 

חדר מושלם לתינוקך המושלם

בפרסומת לפמפרס רואים חדר תינוקות מושלם, אבל זה רק סט של פרסומת. במציאות אין לרוב האנשים את המשאבים והרצון להחליף טוטאלית עיצוב כל שנתיים, ומה שמתאים לגיל חודשיים, ורדרד, ותכלכל, דובונים וארנבות, לא יתאים לגיל שנתיים ובוודאי לא לארבע או שש.

matter-spirit-Shmot-4
טפט סירות- מטפטים   טפט בלרינות- e-tzuvim

 

ומה שמעניין מאד את הילד בגיל שש ומבחינתו לעצב את כל החדר מהטפטים עד המצעים בהדפסים של כדורגל, לא יעניין אותו בגיל שמונה (אולי בעצם כן, גם בגיל שלושים ושמונה) והנסיכות הוורודות ושרביטי הזהב שהילדה תרצה לרצף בהם את חדרה מקיר לקיר יראו לה תינוקיים כעבור כמה שנים.

matter-spirit-Shmot-3
מדבקת קיר כדורגל- טפטים צביקה

 

ואם ישנים ביחד גם בנים וגם בנות? איזה בן יסכים לישון בממלכה הוורודה ואיזו בת כשספיידרמן מציץ מעל המיטה שלה?

אז מה כדאי?

מומלץ למצוא צבעים ניטרליים יותר, ותכנים פחות מובהקים שיכולים להיות יפים ורלוונטיים גם בגילאים בוגרים יותר: צורות גאומטריות, הדפסי חיות בעיצובים גרפיים מעניינים, או מפות עולם במראה עתיק.

matter-spirit-Shmot-10
מדבקת קיר- מטפטים   מנורה- Allbiz   טפט כדורים פורחים- מטפטים

 

כדאי גם לא להעמיס בצבעוניות ובאטרקציות ולכן לפעמים מתאים פריט אחד מרשים בחדר, מיטה מיוחדת,כיסא או שידה.

matter-spirit-Shmot-6
טפט- גולדשטיין גלרי טפט

 

חשוב לזכור שהילד צריך גם לישון שם ולהירגע בלי מנורות מסתובבות וצבעוניוּת מעייפת.

כדאי גם לעצב את החדר כך שיהיה נח לשהייה ולמשחק, ליצור מרחב לפעילות והפעלת הדמיון של הילד, ולא להוסיף עוד ועוד פריטים עיצוביים רק כי הם יפים. רוצה להוסיף סוס עץ יפיפה? תבדקי מה אפשר להוציא מהחדר, או למצוא לו מקום אחר, אולי את סוס העץ המהמם כל כך תניחי במבואה לבית? (כי בשוק הפשפשים וודאי שלא יכולת להשאיר אותו)

matter-spirit-Shmot-8

גם תכנון האחסון חשוב מאד, האוצֵר הקטן של התערוכות המתחלפות אוסף דברים שונים ומשונים. החל מערימות ציורים מהגן, דרך יצירות מפלסטלינה שכבר התייבשו או חלקי צמידים מושחלים. את הכול הוא רוצה לשמור וצריך לתת לו מקום לדברים שלו. בוודאי צריך לתכנן אכסון מדוקדק כשמדובר בגיל מבוגר יותר שבו צריך מקום לספרים, מחברות, מגרות אישיות ושאר אוצרות.

matter-spirit-Shmot-9
טפט לבבות- מרמלדה מרקט

 

"אני רוצה אופניים תלויות מהתקרה"

רצוי לשתף את הילדים בעיצוב החדר שלהם וליצור יחד משהו לטעמם וגם רעיונות הזויים כמו אופניים תלוייות מהתקרה, יכולים להיות השראה מצוינת לדברים אחרים, אולי גלגל על הקיר? אולי פנימית כמסגרת לשעון או מראה עגולה?

matter-spirit-Shmot-13

גלגל אופניים שהפך לשעון: Etsy

 

אני אוהבת מאד לעצב חדרי ילדים, לדעת שזה משפיע עליהם ויוצר להם אוירה טובה לנוח לפעול ולגדול.

מספר לנו המדרש דבר מדהים: ה' רצה שמשה יגדל בבית פרעה כדי שיהיו לו גינוני מלכות, שיחוש מה היא הנהגה, שלא יגדל בתוך עם ישראל המשועבד ובסבלותם, כדי שיוכל לבוא ממקום אחר ולהוציא אותם משם.

בהשראת "הנסיך הקטן" הפרטי שלי שמאז הקיץ האחרון עסוק ב"לשחק" איך הוא נלחם בחמאס ובדעש… אני מדמיינת איך אולי השפעת ארמון פרעה כבר התחילה בחדר הנסיכים בו גדל משה, שם דמיין איך הצפרדע המתוקה שעל הטפט קופצת מהקיר יולדת המון צפרדעים.. והן קופצות ומקרקרות בכל ארץ מצריים, ואיך בסוף הטובים מנצחים את הרעים…. ילדים זה שמחה כבר אמרנו?

matter-spirit-Shmot-14

החדר של הנסיך… עיצוב וסטיילינג- אביבה לוברבום     צילום- מיטב אימס

 

אם אתם בקטע של עיצוב חדרי ילדים, רוצה להמליץ לכם על הספר I love my room ניתן להשיג גם בצומת ספרים.

השראה נוספת תוכלו לקבל מלוח הפינטרסט שלי- Childrens space – חדרי ילדים

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer