חומר ורוח - הבלוג

פברואר 25, 2015

לכבוד ולתפארת – תצווה

בגדי כהונה

זוכרים את השנים לפני שנהגי "אגד" לבשו תלבושת אחידה? החולצות הפתוחות, המכנס הקצר, התליון הנוצץ והסנדלים היו התלבושת הבלתי רשמית. היום, החולצות המגוהצות, העניבות המפוספסות ואפילו ההקפדה על נעליים שחורות יוצרות אוירה מכובדת יותר ונעימה. בשנים האחרונות התחלנו להבין גם בארצנו הקטנה והמשפחתית, שחלק משירות הוא גם ההופעה של נותני השרות, ולכן היום במקומות ציבוריים כמו בנקים, חברות סלולריות ועוד, מתלבשים העובדים במדים שמזהים אותם עם העבודה, ומכבדים אותם ואת הלקוחות. ובארץ "חמה" כמו שלנו אין סיכוי שהמדים ייצרו יותר מדי דיסטנס או ניכור.

matter-spirit-Tetzaveh-1

 

בפרשת תצווה אנו למדים שהכוהנים המשרתים פני ה' במשכן לבושים ב"מדי כהונה"  "ועשו בגדי קודש לאהרון ולבניו" (כח' ד') מדים שונים המבדילים בין הכהנים לבין שאר ישראל ומבדילים גם בתוכם, בין כהן גדול לכהן הדיוט (כהן פשוט). כהן שהוא בדרגה גבוהה יותר מבחינה רוחנית מתהדר גם בלבוש מהודר ומוקפד יותר. "ועשית בגדי קודש לאהרון.. לכבוד ולתפארת" (כח' ב'). האחראים על הקולקציה, עיצובה והכנתה גם הם אנשים עם רוח מיוחדת הנקראים "חכמי לב" אנשים שקיבלו מה' את חכמת ליבם "אשר מלאתיו רוח חכמה" (כח' ג').  גם כאן, כמו בתהליך בנית המשכן (בפוסט הקודם) ישנו קשר מופלא בין הבגד לתוכן, בין החומר לרוח. לכן נקראים הבגדים "בגדי קודש".

 

אין לי מה ללבוש!

"אין לי מה ללבוש!" – זו לא רק הבת המתבגרת שצועקת ליד הארון. זה גם הבית שצועק זאת, אם לא סיימנו את החלק הסופי והמפנק של עיצוב הבית. "הום סטיילינג" נקרא בעברית "הלבשת הבית", מכיוון שחלק ניכר בו הוא הטקסטיל  אִתו מלבישים  את הבית. מהסלון עד חדרי השינה, מהריפודים ועד הווילונות.

 

במרחב הציבורי

הדבר הראשון שיעשה המוֹכֶר בתצוגת הספות בחנות, זה להחליק יד על הספה ששמת עליה עין ולהגיד: "זה בד שלא סופג כתמים, יורד צ'יק צ'ק עם מגבון".

matter-spirit-Tetzaveh-18תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

ואכן, באזור הסלון ופינת האוכל, הטקסטיל משמעותי ביותר: ריפוד הספה, הכריות שעליה, הכורסאות, שטיח, כסאות פינת האוכל, מפת השולחן, והווילונות. האתגר של  המרחב הייצוגי הזה, המשלב הדר, אירוח, ואוכל, הוא להיות אסטטי מאד ופרקטי גם יחד.

matter-spirit-Tetzaveh-9תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

ובמרחב הפרטי

גם בחדרי האמבטיה ממלכת הקרמיקות והאריחים, נגיעות הטקסטיל מרעננות ונותנות אוירה חמימה ומפנקת, השטיח, מגבות הגוף, מגבות ידיים ווילון האמבטיה. (כשלא נכנעים לזכוכית במקלחון..)

matter-spirit-Tetzaveh-10תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

matter-spirit-Tetzaveh-11תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

בחדרי השינה "הלבשת החדר" משמעותית ביותר ותקבע את האווירה והמיוחדות שלו. הלבשת החדר כוללת שילוב של אלמנטים שבכל חדר ניתן להחליט אלו מהם יכנסו וישתלבו ואלו יחכו לחדר אחר… האלמנטים יכולים להיות: צבע על הקיר או חידוש צבע לרהיט, טפט, מדפים, מנורת תקרה ומנורות קיר, ריהוט (ארון, מיטה, שולחן כיסא) ואולי רק ידיות לריהוט קיים. וכמובן הטקסטיל! מולבש על המיטה, (מצעים) מולבש על החלון (וילון) וגם על הרצפה (שטיח).

matter-spirit-Tetzaveh-14תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

חדר השינה הזוגי הוא הַחדר של הטקסטיל.  לרוב המיטה היא במרכז החדר ותופסת את רוב שטח החלל.

matter-spirit-Tetzaveh-12תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

matter-spirit-Tetzaveh-13תמונה ימנית     תמונה שמאלית

 

על המיטה יהיו מצעים או כיסוי מיטה וכריות, ולכן מה שנראה בעיקר בחדר הזה הוא טקסטיל. טקסטיל משדר רכות ורומנטיות וזה המקום לתת לו את הבמה ובגדול. וילונות גם למי שפחות אוהב בשאר הבית, בחדר שינה, חובה!

matter-spirit-Tetzaveh-16תמונה ימנית    תמונה שמאלית

 

אז אלו טקסטילים? האמת, אין לזה בכלל תשובה החלטית, כי זה משתנה בהתאם לאופי המקום, ולתפקיד הבד (בד לוילון, לריפוד או לשמיכה). ובכל זאת, לא יודעת למה, אבל יש לי חולשה במיוחד ל 3 הדפסים – פסים (כבר הקדשנו לזה פוסט) נקודות (עוד נקדיש לזה פוסט) ומשבצות! הקטע עם המשבצות כנראה בא מהגֶנים האמריקאיים שלי… ומעבר לזה, מעורר בי אסוציאציה של של בד כפרי ומפה לפיקניק, חולצות פלנל של קאובוי וחצאיות סקוטיות שהיתי לובשת בילדותי (וינטאג', מה לעשות?)

matter-spirit-Tetzaveh-15תמונה ימנית     תמונה שמאלית

 

matter-spirit-Tetzaveh-17תמונה ימנית      תמונה שמאלית

היופי והדיוק שבפרשה באים לידי ביטוי בבדים – "תכלת ארגמן ותולעת שני", בבגדים -"חושן אפוד מעיל כתונת.. מצנפת אבנט"  בקישוטים – "פעמון זהב ורימון"  באריגות, תחרה, פיתוחים, שרשראות, וכמובן ב 12 האבנים: אודם פטדה ברקת וכו'  כל אלו מובאים בפרוט ובעושר שמעצימים את ההרגשה של "לכבוד ולתפארת".

אני אוהבת טקסטיל כי הוא מכניס המון צבע, ואופי לחלל. אני אוהבת טקסטיל כי הוא מוסיף חמימות, ורכות לחלל. והכי אני אוהבת… לשוטט בין חנויות טקסטיל ולהשתכר מהצבעוניות, מהטקסטורה ומהיופי האין סופי שהוא משדר! משתפת אתכם בכמה מהחנויות האהובות עלי במיוחד.

1.      ג'ינג'ר matter-spirit-Tetzaveh-2

מותג המתמחה בתחום האופנה לבית, כלים ופריטי נוי, שטיחים, ריהוט וחפצים אישיים – שילוב מרענן של צבע וטקסטורה. הפריטים מיוצרים ברחבי העולם. צבעוניות עזה, דגמים מסורתיים, בדים רקומים, דפוסים ואריגות יד יוצרים ביחד את הסגנון ה"ג'ינג'רי".
חברת ג'ינג'ר שמה לה למטרה לשמר אומניות טקסטיל מסורתיות – לקחת את ה"פעם" ולהפוך אותו לכאן ועכשיו. לג'ינג'ר 8 סניפים . 1 מהם שאני מאד אוהבת בנווה צדק.

2.      מפות  –

matter-spirit-Tetzaveh-3

חנות מפות אינטרנטית – ויש בה גם מפות משובצות. במדינה קטנה ויפה כמו שלנו, בעיקר בקיץ, כולנו אוהבים לצאת לטבע וליהנות מפיקניק מפנק. מפות שולחן מדגם משבצות קטנות משלימות בצורה מושלמת את אווירת הפיקניק ומשדרגות כל ארוחה.

3.      בדולינה

matter-spirit-Tetzaveh-8

חנות בוטיק לבדי מעצבים – נמצאת ברשפון . שפע של בדים צבעוניים המיובאים בעיקר מארה"ב, אפשר רק לקנות בדים ואפשר גם להזמין  עבודת ריפוד, מרבצים בסגנון מרוקאי, כריות, וילונות, תמונות, אותיות מצופות בד, כיסויים למיקסרים ואפילו כיסוי לכד המים של מי עדן ונביעות. הכל כיד הדמיון הטובה.

4.      קשי טקסטיל

matter-spirit-Tetzaveh-4

ברח נחלת בנימין (רחוב הטקסטיל התלאביבי) ישנם מס סניפים של חנות הבדים העממית קשי. חנות לא יקרה עם בדים מתוקים שאני אוהבת. שפע של פסים נקודות ומשבצות…

5. סטודיו בייסיק – 

matter-spirit-Tetzaveh-19

הסטודיו של ענת ועינת במושב אודים, בו תוכלו למצוא מוצרי טקסטיל המיוצרים מ 100% כותנה, בצבעוניות בסיסית וטבעית בהשראת החול והים – פשתן לבן אפור וכחול. מצעים, כריות, מגבות ועוד, למי שאוהב טקסטיל פשוט, רגוע ומרגיע…

.

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer