חומר ורוח - הבלוג

מרץ 11, 2015

מראה רומנטית  – ויקהל פקודי

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-1

השבוע אנו קוראים שתי פרשות מחוברות. פרשת ויקהל ופרשת פקודי. בפרשת ויקהל מסופר לנו על הכיור שהיה במשכן שנועד לרחיצת הידיים והרגליים של הכוהנים לפני שנכנסו לשרת בקודש. ועל החומר ממנו נעשה – נחושת. "ויעש את הכיור נחושת ואת כנו נחושת במראות הצובאות.." (לח' ח') ולא סתם נחושת אלא נחושת ששימשה את נשות ישראל כשהיו במצרים – כמראה. כשהביאו כולם תרומות לבנית המשכן הביאו הנשים את מראותיהן ומהן נבנה הכיור.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-2מראות- Etsy

בפרשת פקודי אנו חוזרים לכיור ולומדים למה שימש הכיור. "וישם את הכיור.. ויתן שם מים לרחצה.. וירחצו ממנו .. משה ואהרון ובניו ..ידיהם ואת רגליהם.. בבואם אל אוהל מועד ירחצו.."  (מ' לא' לב') ישנן מס' הסברים למה שימשו המראות בכיור. בעל האמרי שפר מסביר שהמראות האלו נועדו לכוהנים הבאים לרחוץ ידיהם ורגליהם בכיור, כדי שיסתכלו במראה ויבדקו האם יש איזה כתם או רבב בבגדם ויתקינו עצמם היטב לפני שבאים לעשות עבודה. (מובא בילקוט מעם לועז)

כשהייתי קטנה ביקרתי עם משפחתי בבית מלון גדול בירושלים, זכור לי שחוץ ממדרגות השיש וזר הפרחים העצום בכניסה, השאיר עלי רושם רב כיור נטילת הידיים, כיור נחושת גדול שמיד ראיתי בעיני רוחי איך כיור כזה, בדיוק כזה היה, בבית המקדש.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-18thompson traders

 

הגיינה רוחנית

כשגילו בסוף המאה ה- 19 ששטיפת ידיים מורידה את רמת התחלואה באופן דרסטי ומאריכה את תוחלת החיים בצורה משמעותית באה רווחה לעולם והחל זינוק בעולם הרפואה. לפני פיתוח של תרופות, לפני התפתחות שיטות ומכשור רפואי בעל יכולות מדהימות, המהפכה הגדולה הייתה – שטיפת הידיים. היום אין רופא או רופא שיניים שלא יחטא את ידיו וילבש כפפות בעבודתו.

בקדושתו של יהודי, כוחה של "היגיינה רוחנית" גם היא עצומה. כשאדם קם בבוקר לאחר שנת הלילה, נטילת ידיים של בוקר היא הסרה של אנרגיית הלילה וטהרה לקראת היום החדש. גם נטילת ידיים לפני סעודה הכוללת לחם היא "היגיינה רוחנית". – אחד הטעמים לכך הוא ההשראה מכוהני המקדש שקידשו ידיהם ורגליהם לפני עבודת הקודש. הקצאת מקום מיוחד לקידוש הידיים בבית  או כפי שנהוג לכנות "פינת נטילת ידיים" מעניק לכיור זה, הדר ומשמעות.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-3decorpad

מבחינה פרקטית נשתדל למקם את פינת נטילת הידיים באזור שקרוב לפינת האוכל. אפשרות אחרת היא ביציאה מחדר השירותים, מתאים גם לנטילה אחרי השירותים וגם לנטילה שלפני האוכל.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-4decorpad

בעוד כיורים במטבחים צריכים לשמור על רמת פונקציונאליות גבוהה ובדרך כלל יהיו עשויים מחומרים שקל לנקות (כמו גרניט)  וקל להכשיר (כמו נירוסטה) ויהיו גדולים ועמוקים, כיורים בחדרי האמבטיה יכולים להיות יותר מעוצבים ובעלי אוירה כגון כיורים מונחים, כיורים עגולים,  מצוירים וכו'.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-5תמונה ימנית – decorpad      תמונה שמאלית – Masseria Potenti

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-6תמונה ימנית – my craft work    תמונה שמאלית – טורקיז house

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-7תמונה ימנית – decorpad         תמונה שמאלית – בניין ודיור, צילום אלעד שריג

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-8תמונה ימנית – home bunch       תמונה שמאלית – decorpad

 

כיור בפינת נטילת ידיים בדרך כלל יהיה הכי מעוצב בבית. בקיר שמאחורי הכיור ניתן לשלב בהדפסה על אריחים או על זכוכית את הברכה "על נטילת ידיים" או את ברכת אשר יצר. והכי מתבקש לשים מעליו מראה יפה, ככה להציץ, כי אמנם נטלנו ידיים אבל זו הזדמנות לראות שגם הפנים שלנו מסודרות…

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-9תמונה ימנית – smitten studio online    תמונה שמאלית – decorpad

 

 "מראה מראה שעל הקיר" – רומן עברי

המראות הצובאות מהן היה הכיור עשוי היו הפתעה גדולה למשה ובהתחלה אף סירב לקבלן. בכל שנה בהגיע פרשת ויקהל – פקודי אני נזכרת במדרש המדהים על המראות הצובאות הוא נוגע בי באופן מיוחד, כאשה וכמעצבת. אני מביאה כאן את המדרש במלואו כי אני מרגישה שהרבה מהכוח שלו נמצא בלשון ובסגנון.

מספר המדרש: "כיון שאמר לו הקב"ה למשה לעשות את המשכן עמדו כל ישראל ונתנדבו מי שהביא כסף ומי שהביא זהב….אמרו הנשים: מה יש לנו ליתן בנדבת המשכן, עמדו והביאו את המראות והלכו להן אצל משה. כשראה משה אותן המראות , זעף בהן, אמר להם לישראל: טולו מקלות ושברו שוקיהן של אלו, המראות למה הן צריכין? אמר לו הקדוש ברוך הוא למשה: משה, על אלו אתה מבזה?? המראות האלו הן העמידו כל הצבאות הללו במצרים! טול מהן, ועשה מהן כיור נחושת וכנו לכוהנים, שממנו יהיו מתקדשין הכוהנים…" וכיצד העמידו המראות צבאות?

ממשיך המדרש: "היו בנות ישראל יורדות לשאוב מים מן היאור והקדוש ברוך הוא היה מזמין להם דגים קטנים בתוך כדיהן והן מוכרות  ומבשלות מהן, ולוקחות יין והולכות לשדה ומאכילות את בעליהן שם (שנאמר: "בכל עבודה בשדה") משהיו אוכלין ושותין, נוטלות המראות ומביטות בהן עם בעליהן. זאת אומרת אני נאה ממך וזה אומר אני נאה ממך, ומתוך כך היו מרגילין עצמן לידי תאווה ופרין ורבין והקב"ה פוקדן לאלתר." מדרש תנחומא (פרשת פקודי סימן ט')

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-10

כאשר הביאו נשות ישראל כתרומה למשכן מרכושן הפרטי- מראות, דחה אותן משה ואמר- מראות? זה בשביל לפזר פודרה על האף, למרוח אודם, לראות אם לא זזה העדשה! אבל למשכן? לכיור? שכל עניינו קדושה? אמר לו הקדוש ברוך הוא- דווקא כן. במראות האלה יש קדושה רבה! מול המראות האלה התייפו נשות ישראל במצריים בעת השעבוד. כשבעליהן חזרו רצוצים מהעבודה הקשה ורק רצו לצלול לתוך שינה כמו אבן ולקום למחרת לעוד יום סיזיפי, התייפו נשותיהם לכבודם, לעורר אותם לקשר, ולחיים בתוך הקושי הגדול, וכך היה המשך לעם ישראל, והם יצאו ממצריים עם רוח מרוממת. המראות האלה , מקומם המתאים ביותר הוא לא עמוק בתיק של הנשים אלא דווקא, מסביב לכיור.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-11

 

מה את מראה?

תמיד הרגשתי שמראה מוסיפה משהו רומנטי לחדר. במיוחד כשיש לה מסגרת מתאימה. וכשבעלי הכיר לי את המדרש הנ"ל הבנתי שאכן כך. למראה יש קסם מיוחד, היכולת לשקף את המציאות, לפעמים לעוות אותה מעט, לפעמים ליפות אבל תמיד לאתגר את המתבונן, כמו עוד עין, כמו מצלמה קבועה.

בעיצוב בית ניתן לשלב מראות במקומות רבים. יש אנשים שלא מרגישים נח עם יותר מדי מראות סביבם. מעדיפים לתלות תמונה במקום מראה, את המראה ישמרו רק במקומות שבהם היא נדרשת מבחינה פונקציונלית: להתגלח, להסתרק, ולבדוק האם השמלה מתאימה לנעל? מאידך יש משהו מיוחד בעיני דווקא בשימוש במראה במקומות נוספים בבית, בסלון בפינת האוכל ועוד.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-13תמונה ימנית – decorpad        תמונה שמאלית – shizzi

 

המראה משקפת את מה שקורה מולה ולכן התמונה שמשתקפת ממנה היא דינמית, מעניינת ומשתנה כל הזמן…בפינת האוכל נוכל לראות דרכה את השולחן הערוך, ואת בני הבית סועדים יחדיו. (בד"כ מתאימה מראה התלויה לרוחב)

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-14תמונה ימנית – dear lillie blog    צילום תמונה שמאלית – Stacy Vazquez-Abrams

 

בכניסה לבית, המראה מאפשרת להציץ על הנכנסים והיוצאים (וכמובן לבדוק רגע לפני היציאה  שהאיפור לא נמרח) מתאימה כקטנה מעל שידה, או כגדולה ליד / מול הדלת.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-12תמונה ימנית – crafty nest      תמונה שמאלית – apartment therapy

 

בחדר הילדים  המראה תשמש את הילדים לעשות פרצופים ואולי אם אמא מרשה אפשר למרוח עליה צבעי אצבעות ולקשקש עליה בכחול ובצהוב.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-15תמונה ימנית – .land of nod     תמונה שמאלית – bear creek auction

 

בחדר השינה של ההורים היא פשוט אביזר פונקציונאלי ורומנטי (עם מסגרת מתאימה כמובן) גם יחד. כך ברחבי הבית, בפינות שונות ולצרכים שונים, מראות שונות.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-16תמונה ימנית – Etsy      תמונה שמאלית – neiman marcus

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-17תמונה ימנית – leroy merlin    תמונה שמאלית – how to decorate

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-21Decorpad

 

מראה יכולה להשתלב בעיצוב הבית לא רק על הקיר אלא גם כרהיט. שידה העשויה ממראה (כמעט כמו הכיור במשכן..) שולחן בסלון העשוי מראה, דלתות של ארון שהוא מראה ועוד. אפשר גם להניח מראה על שולחן חג או שבת ולהניח עליו פרחים או נרות. מוסיף המון יופי לשולחן.

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-20תמונה ימנית – Westelm      תמונה שמאלית – ETHAN ALLEN

 

matter-spirit-Vayakhel-pekudei-23

מימין: ebay צילוםAnne Ruthmann  משמאל: cedarwood צילום: Austin Gros

יש פריטים בבית שהם פונקציונאליים נטו, יש פריטים שהם רק עיצוביים, גם כיורים וגם מראות שניהם פריטים בעלי אפקט כפול, מצד אחד הם משמשים למשהו פונקציונאלי ונצרך מאד, אך יחד עם זאת אפשר לפרוש בהם כנפיים ולהעניק להם פן עיצובי מיוחד, לתת להם לבטא גם את החומר שבהם וגם את הרוח.

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer