חומר ורוח - הבלוג

פברואר 11, 2015

משפטים מעוצבים – פרשת משפטים

"ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם" (שמות, כ"א פס' א') הפרשה פותחת בחוקים ומשפטים, שנוגעים לעסקי ממונות ודיני בן אדם לחברו, דיני נזיקין, צדק חברתי ועוד. לחוקי מדינה יש מטרה לארגן את החברה, את הפרט בתוכה ועיצוב המוסר בה. במשפטי התורה יש רובד נוסף של קירוב האדם למימד הרוחני שעליו בנוי העולם. יסודו של משפט הוא להיות קו מנחה, חוק הנגזר מהבנות ומסקנות לגבי ענין מסוים. למרבה ההפתעה גם משפטים מילוליים יכולים להיות בעלי מהות דומה. "משפטי מחץ"  שטבעו אנשים בתחומים שונים יכולים למצות בכמה מילים רעיון מרכזי מאורגן היטב.

matter-spirit-Mishpatim 1

עיצוב, כמו משפט, גם הוא למעשה, ארגון של דברים בסדר ובצורה אופטימלית, כפי שהגדיר זאת צ'רלס אימס: "עיצוב הוא תכנית לארגון אלמנטים באופן הטוב ביותר להשיג תכלית מסוימת"

למעצבים, יש פעמים רבות משפטים המלווים אותם, משפטים שנולדו מתוך שנות היצירה שלהם. אם כי כמובן, "משפטי מפתח" יש גם לבעלי עסקים אחרים, לרופאים ומטפלים, להורים ומחנכים, ולכל אדם שמתבונן על החיים ומנסה לעשות בהם קצת סדר!

 

"לארוז למתנה בבקשה"

לרגל יום הולדתי שיחול השבוע חשבתי לנצל את הפוסט ולחלק לכם מתנות קטנות…

matter-spirit-Mishpatim-13

רוצה לחלוק אתכם "משפטים" שאני אוספת בשנים האחרונות, מאז שאני עוסקת בתחום העיצוב. חלק מן המשפטים הם משפטי "מוטו" שטבעו מעצבים, אחרים אינם קשורים דווקא למעצבים אך מאירים משהו חשוב גם בתחום העיצוב, וחלקם פשוט משפטים יפים שנותנים השראה. את המשפטים עיצבתי לכבודכם בסגנונות ובצבעים שונים. מקווה שכל אחד מקוראי הבלוג יוכל למצוא ביניהם את המשפטים המעוצבים אליהם הוא הכי מתחבר.

"אמור לי מה תלוי על מקררך ואומר לך מי אתה"

אם יש משפט שאתם אוהבים במיוחד, אפשר להדפיס, לגזור ולתלות על המקרר. ואפשר גם לקבל אותו מודפס על מגנט. (פרטים בסוף הפוסט) הערת ביניים: המקרר כבר מזמן אינו מתפקד רק כשומר קור לשקית חלב אלא כ"ארון הנחמות" אליו אנחנו ניגשים מליון פעם ביום כדי לחפש קצת שמחה (ולגלות שלא נולד שם שום דבר חדש וטעים בשעה האחרונה) ובכל זאת בלי ששמנו לב, יש שם על המקרר לוח מודעות ביתי די מכובד. את המשפט/ים שמוצא/ים חן בעיניכם תוכלו להוסיף ללוח המודעות הנ"ל.

matter-spirit-Mishpatim-14

 

משפטים על מהות העיצוב

עיצוב-אינו-רק-איך

 

עיצוב-מוסיף-ערך

 

 

 

משפטים על תפיסות בעיצוב

less-is-more

Less is more – פחות זה יותר. המשפט הנפלא שנטבע ע"י המשורר רוברט דאונינג, אומץ בהקשר של עיצוב מינימליסטי ע"י הארכיטקט לודוויג מיאס ואן דר רואה, ומכבב מאז 1855(!) בשירים ובפירסומות. מאד אמיתי בעיני כתפיסה עיצובית, ומתחבר לסגנון העיצובי שלי, עיצוב נקי ולא עמוס שבו כל פרט מקבל יותר תשומת לב. תמונה אחת על הקיר שמרכזת אליה את כל תשומת הלב, פריט עיצובי אחד מיוחד שמעורר ענין. זה כמובן אמיתי בעיני גם כתפיסת חיים, תפיסה שבה צריך להסתפק בקצת פחות ואז נרגיש שיש לנו יותר… יכול לבוא לידי ביטוי כשאני עומדת מול ארון בגדים מפוצץ ואני כבר לא יודעת מה יש בתוכו, עומדת מולו וחושבת (בצדק הפעם): "אין לי מה ללבוש" לעומת המצב האידאלי בו הארון שלי עם הרבה פחות פריטים אך כל אחד משמש אותי, אהוב עלי ומחמיא… (טוב, הכל יחסי)

 

משפטים על אומץ והגשמה

if-you-can-dreem-it

If you can dream it you can do it – אם אתה יכול לחלום את זה אתה יכול לעשות את זה. (Walt Disney)

 

אם-תעשה-רק

 

ויש לנו גם משפטים מופלאים מחכמת ישראל:

על התכנון

אם-ה-לא-יבנה-בית

פסוק זה מדברי דוד המלך, הוא משפט שאני משתדלת לחשוב עליו ואפילו לומר אותו לעצמי לפני כל תחילת פרויקט חדש. הוא מזכיר לי שאני, את ההשתדלות שלי צריכה לעשות, אבל יש מנהיג לעולם  ורק בו תלוי האם עמלי ישא פרי או שמא חס וחלילה לשווא הוא. בקיצור סיעתא דשמיא!

בחוכמה-יבנה-בית

 

כי-סוף-מעשה-במחשבה-תחילה

 

 

על ההתחדשות והשינוי

אדריכלו-של-היקום

על פי ר' נחמן מברסלב.

הישן-יתחדש-והחדש-יתקדש

 

"הישן יתחדש והחדש יתקדש"- (הרב אברהם יצחק הכהן קוק) יש רגע שבו צריך להתרענן ולמצוא עוד משהו בתוך הקיים הישן. ומאידך לדברים החדשים צריך להוסיף קצת נשמה  -זהו משפט שאהוב עלי במיוחד.

ישן-מפני-חדש-תוציאו

 

"ישן מפני חדש תוציאו"  (ויקרא כו' י') – שונה קצת מהמשפט הקודם ומתאים למקרים שהישן פשוט כבר לא רלוונטי, צריך להיפרד ממנו יפה ולתת מקום לחדש.

כאוהבת ומעריצה את הסופר ש"י עגנון,  חייבת לקנח את הפוסט עם 2 משפטים שנוגעים למושג "בית" ו"מקום". המשפט הראשון מההקדמה לספרו "ימים נוראים":

ונדמה-היה-לי

 

המשפט השני משכר אותי כל פעם מחדש, מעלה באפי ובחיכי ריחות וטעמים מסחררים ותמונה מעוצבת להפליא:

matter-spirit-Mishpatim-17

("שירה" , עגנון, הוצאת שוקן, עמ' 22)

אני לא במיוחד אוהבת קפה, אבל הריח שעולה מהמשפט, גורם לי לקום מהכסא ולהרתיח את המים!

ולפני סיום רוצה לחלק לכם את המתנות שהבטחתי. כל אחד מכם מוזמן לבחור 2 משפטים מעוצבים אהובים ביותר ואשלח לכם אותם מודפסים על מגנט. כל שעליכם לעשות הוא להכנס לכאן – מבצע יום הולדת משפטים מעוצבים ולבחור את המגנטים האהובים עליכם ביותר להשאיר את הפרטים שלכם והמגנטים בדרך אליכם. שימו לב.. מבצע מתנות יום הולדת יסתיים ביום חמישי ראש חודש אדר. 19.2.15.

מוזמנים לכתוב תגובה ולשתף חברים, למה שגם הם לא ייהנו ?

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer