חומר ורוח - הבלוג

ינואר 21, 2015

סימן שאתה צעיר – פרשת בא

 סיפור יהודי

יום שישי, הרכבת אחרה אחור משמעותי מהשעה היעודה לה על הלוח בתחנה הראשית, אם אפשר לקרוא לוח לפיסת הנייר שכתובה בעפרון בכתב יד במליאלם (השפה המדוברת באזור מסוים בדרום הודו).

matter-spirit-Bo-1

שמענו שיש כאן קהילה יהודית קטנה שעוד נותרה, אנחנו שואלים ברחוב: סורי, יו נואו ג'ואיש קומיוניטי? ומקבלים בתגובה את מנוד הראש ההודי המפורסם שפרושו: "כן, לא, לא יודע, לא הבנתי, לא אכפת לי, אולי אתה רוצה לקנות מטריה?" אנחנו שואלים שוב :"ג'ואיש פיפל יו נואו" "יהודים?" אותו מנוד ראש. "איזראליז?" עכשיו כבר יש תשובה "איזראליז? יס, יס אין גואה, מני מני איזראליז" מה עוזר לנו גואה עכשיו? זה מרחק עצום מפה ועוד שעתיים שבת.

"טנק יו" אנחנו נסתדר לבד, כמעט בייאוש נזכרים שיש סימן אחד שיעזור לנו למצוא בתים של יהודים: מזוזות בפתחי הבתים, אפילו קטנות או חלודות, אפילו אם הכיתוב "שמע ישראל" שבתוכן כבר חצי מחוק. מזוזה מסמלת את פתחי ישראל. בכל העולם.

matter-spirit-Bo-8

כעבור כמה דקות מצאנו, מכאן הדרך להתארגנות לכבוד שבת קצרה (טוב, לא ממש קצרה, זה עדיין הודו, החשמל קופץ, החדר ששכרנו בעצם מיועד למישהו אחר שיבוא מחר בבוקר..) מתוך-יומן מסע יהודי (דבורה זגורי- רזיאל)

בליל יציאת מצרים כשעובר המשחית על בתי המצרים ומכה בבכוריהם, מצווים ישראל לסמן את בתיהם, להבדילם מבתי מצרים "ולקחתם אגודת איזוב.. והגעתם אל המשקוף ואל שתי המזוזות.. ועבר ה' וראה.. ופסח ה' על הפתח.. ושמרתם את הדבר לחוק לך ולבניך עד עולם" (שמות י"ב)

 

סימנים תימנים

לפאות הראש קוראים התימנים "סימונים" תנסו את זה במבטא תימני, זה נשמע יותר טוב.

matter-spirit-Bo-2

ליהודי יש סימנים על פניו, בגופו כמובן ברית המילה, וגם בביתו. יש "סימנים" בעיצוב הבית שמקבלים את פני הנכנס ומעידים: "כאן גרים בכיף- משפחה יהודית".

כך, שני כיורים יש רק בבתים בהם מפרידים בין בשר לחלב. פינה משמעותית ומיוחדת להדלקת נרות שבת, בה יעמדו כל הפמוטים, אלו מכסף שבעלת הבית קיבלה לחתונה לצד אלו מחמר צבוע בגואש שהילדה עשתה בגן. ספריה מכובדת להניח בה את מיטב ספרי "ארון הספרים היהודי" כל בית על פי סגנונו ותפיסותיו. גם חנוכיות שונות תלויות על הקיר משרה אוירה של אספנות ומסורת. ויטרינה למבחר גביעי כסף שיעמדו נוצצים בשבת על השולחן, וכמובן כמובן מזוזות בפתח הבית ובמשקופי החדרים.

matter-spirit-Bo-3

 

המזוזה שמעידה במהותה על יהדותם של יושבי הבית בהווה או בעבר, מעידה בסגנונה על טעמם של יושביו. מזוזה גדולה מכסף, מזוזה מאבן, מזוזה מעץ זית, מזוזה מקושטת באבני חן, או מזוזה מינימליסטית.

matter-spirit-Bo-4

מזוזה כחול וזהב       מזוזה לחדר ילדות    מזוזת כסף

 

matter-spirit-Bo-5

מזוזה עם רסיסי אבנים   מזוזת חטיף

 

matter-spirit-Bo-6

מזוזה בעיצוב רומנטי   מזוזה בהשראת אוריגמי   מזוזה שקופה

 

גם בפתחי שערי ירושלים יש מזוזות מיוחדות שעומדות שם תמיד לקבל את העולים לירושלים בימות החול ובימי החג. נשיקה קטנה בכניסה אל העיר שחוברה לה יחדיו, והגענו הביתה – לבית היהודי של כולנו.

matter-spirit-Bo-7

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer