חומר ורוח - הבלוג

ספטמבר 20, 2016

עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ – פוסט אביבי

כִּי-הִנֵּה הַסְּתָו, עָבָר; הַגֶּשֶׁם, חָלַף הָלַךְ לו.ֹ הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ, עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ; וְקוֹל הַתּוֹר, נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ הַתְּאֵנָה חָנְטָה פַגֶּיהָ, וְהַגְּפָנִים סְמָדַר נָתְנוּ רֵיחַ;

התאנה חנטה פגיה

לאחר תקופת הקור, השלכת והגשם, מתדפק על דלתנו האביב. האביב מסמל גם את בוא הגאולה בסיומה של גלות ארוכה וקשה. חדוות העשייה שבפרויקט התמונות החדש "חומר ורוח" היא ללא ספק האביב הפרטי שלי. מתוך התהליך שאני עוברת  נדמה לי שהבנתי שה"חורף" הוא לא סתם תקופה קרה וחשוכה שהלוואי ותגמר כבר ויבוא האביב ואתו הלבלוב והפריחה… אלא הפריחה במיטבה יכולה לבוא רק אחרי תקופה של התכנסות, וכתוצאה מהכנה, מהשקיה ומהשקעה.

תמונת אופניים

רבי נחמן מברסלב אמר בתחילת חודש ניסן "בחורף כל העשבים וכל הצמחים כולם מתים, כי בטל כוחם בחורף, והם אז בבחינת מיתה. וכשבא הקיץ, כולם מתעוררים וחיים. ואז טוב ויפה מאד כשיוצאים לשוח בשדה. ושיחה זו תפילה. (שיחות הר"ן, צח)

הפסוק הרענן והציורי "כִּי-הִנֵּה הַסְּתָו, עָבָר; הַגֶּשֶׁם, חָלַף הָלַךְ לו.ֹ הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ, עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ; וְקוֹל הַתּוֹר, נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ הַתְּאֵנָה חָנְטָה פַגֶּיהָ, וְהַגְּפָנִים סְמָדַר נָתְנוּ רֵיחַ;" לקוח משיר השירים. בין השאר נוהגים לקרוא את שיר השירים בשבת חול המועד פסח לפני קריאת התורה של שחרית.

עת הזמיר הגיע

גם לקשרים ויחסים יש תקופות חורף או פריחה. שיר השירים המדבר על האהבה בין בעל ואישה, הוא משל לאהבה השוררת בין בורא העולם, החתן האלוקי, ובין כלתו האהובה – העם היהודי. הקשר המיוחד ביניהם החל לפרוח כאשר ה' הוציא אותנו ממצרים ולכן אין יותר מתאים לקרוא את המגילה הזו מאשר בפסח.

אמנות עברית

נדמה לי שככל שאתמיד ואצור עוד מוצרים (גם אלו המתוכננים כבר בראשי וגם אלו שעדיין לא נולדו אפילו במחשבה) הפריחה והצמיחה תביא אור והתחדשות לבתים רבים בארץ ובעולם. מהתגובות הרבות והחמות שקיבלתי על הפרויקט הראשון של "אלה ברכב ואלה בסוסים" אני מבינה שאנחנו דוהרים בכיוון הנכון. אגב, את סדרת התמונות של אלה ברכב ואלה בסוסים קישרתי בפוסט הקודם לסוס של מרדכי היהודי. אבל אין ספק שהפסוק הזה מקבל משמעות נוספת וחזקה מאד כשאנחנו חושבים על הסיטואציה של פרעה ופרשיו דוהרים על סוסיהם ורודפים אחר בני ישראל הדלים ברכב ובנשק, וסופם העגום כשים סוף נסגר עליהם.

מביאה כאן טעימה מהפרויקט האביבי החדש ששמו "עת הזמיר הגיע". סדרת מוצרים (8) שמכניסה אווירה אביבית ושמֵחה, ארץ ישראלית, טבעית ופשוטה לכל חלל שבו תשתלב.

אמנות יהודית

הניצנים נראו בארץ

מאחלת לכם חג פסח כשר ושמח עם פריחה ושירה וכל הטוב והיפה שבאביב. את המוצר "עת הזמיר הגיע" כמו שאר המוצרים שלנו ניתן לרכוש ישירות דרכנו בטלפון 0502555100. בחנות שלנו במרמלדה מרקט  או בחנות הוירטואלית שלנו ב ETSY

וכמו שרבי נחמן אומר ש"לשוח בשדה" זו תפילה. השבוע של פסח זה זמן שרבים מאיתנו יוצאים לטייל ולשוח בשדות, להריח את היופי הזה של האביב (וגם מה לעשות, את ריחות המנגל…)  ואני כולי תפילה שהפריחה והאביב רק יביאו לכל ידידי ואוהבי, שפע וטוב והרבה אהבה.

תמונות מעוצבות

מוזמנים ליהנות מקצת נוסטלגיה בקישור כאן אבל קודם, אל תשכחו לכתוב לי כאן למטה בתגובות את דעתכם על הפוסט שלי. זה ממש ישמח אותי…

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer