חומר ורוח - הבלוג

אפריל 21, 2015

על המאזניים – אחרי מות קדושים

שתי הפרשות המחוברות מרובות במצוות ובפרטים "כרמך לא תלקט לעני ולגר תעזוב אותם. .לא תקלל חרש.. לפני עיור לא תיתן מכשול.. לא תלין פעולת שכיר.. לא תעשו עול במשפט.. לא תלך רכיל.. לא תעמוד על דם רעך.." (יט' י-יח')  לכאורה אלו מצוות "חברתיות" הדואגות לסדר תקין בחברה אבל בעומק שלהן  הן גם מצוות אישיות המכוונת את האדם עצמו לאישיות נקיה יותר. התרגלנו קצת ש "צדק חברתי" זהו מונח עצמאי שצריך לשאוף אליו. באות המצוות שבתורה להזכיר לנו שחברה עשויה מבני אדם פרטיים והדרך להשיג "צדק חברתי" היא אם יהיו בני האדם מוסריים וישרים.

matter-spirit-Acharei-mot-12

 

הפעם בחרתי פרט אחד שנראה קטנטן בתוך הכול אבל נראה לי שהוא מקפל בתוכו תפיסה עמוקה הנוגעת לדברים רבים. "לא תעשו עול במשפט במידה במשקל.. מאזני צדק אבני צדק איפת צדק והין צדק יהיה לכם אני ה'.. " (כט' לה' לו')

matter-spirit-Acharei-mot-5תמונה ימנית – Etsy    תמונה שמאלית – miss gracies house

 

יושר מסחרי

המאזניים במסחר צריכים להיות מדויקים, האבנים אותם מניחים, האיפה (מידת משקל בחומרים יבשים- קמח וכו') וההין (מידת משקל בחומר נוזלי- שמן יין וכו'). המאזניים מסמלים את הצדק. מה שאתה הנחת עליהם, זה מה שיהיה, וזה תלוי בך ומסור לליבך ואף אחד מבחוץ לא יכול לדעת "אני ה'"- יראת השמיים הנסתרת שלך היא המצפן היא המכוון ורק היא תדע. שקר הוא דבר חמור ומצווה התורה "מדבר שקר תרחק" אבל רמיה- יש בה עוד יותר משקר. רמיה, היא שקר שעושה רווח על חשבון הזולת וזה דבר שכל אדם שונא ליפול בו, שמישהו הערים עליו, הקטין אותו.

matter-spirit-Acharei-mot-10משקלים דיגיטליים, צילום – עידו ארז

 

היום אין מאזניים עם אבני משקל בחנויות, יש משקל דיגיטלי שקשה ואף מיותר לזייף בו, אבל יושר במסחר ומוסר עבודה הם ניסיונות שאתה נתקל בהם יום יום בין אם אתה עובד כעצמאי ובין אם כשכיר, הן מול הלקוחות הן מול המעביד והן מול הרשויות. השאלה המוסרית לא צריכה להיות רק ברמאויות בסדר גודל נבזי, התורה מכוונת שגם "אבק גזל" כמו "אבק לשון הרע" הוא חמור. בשאלות "קטנות" כאלה גם אני נתקלת בעבודתי כמעצבת.

matter-spirit-Acharei-mot-3תמונה ימנית – vibeke design   תמונה שמאלית – the kitchn  צילום: Gina Biancaniello

 

לדוגמא, אני בסבב קניות עם לקוח והנה אנו רואים אריחים מ-ה-מ-מ-ים! לרגע נראה לי שהלקוח חייב לבחור את האריחים הללו לחדר האמבטיה. הם מתאימים לקונספט, לסגנון ולצבעוניות שבחרנו. והם פשוט סוף הדרך… אבל… הם יקרים משמעותית ואינם במסגרת התקציב שקבענו. האם לנסות לשכנע את הלקוח שזה הדבר הנכון? האם זה נכון בשקלול הכולל של התקציב שלו להוציא כל כך הרבה על אריחים? אולי זה יצמצם אותו מאד אחר כך בדברים חשובים? ובראש שלי אני כבר רואה איך זה יצטלם נהדר… מה עושים?

או דוגמא נוספת המחדדת את השאלה עד כמה יש לקחת בחשבון את צרכיו וטעמו של הלקוח מול האני מאמין שלי? לא ממזמן נפגשתי עם לקוחות שרצו מסך טלויזיה שישתלב בכל חדר בבית כולל המטבח והאמבטיה. כמובן שלא שמחתי לשלב מסך בכל חדר לא מבחינה ערכית ולא מבחינה עיצובית, (ממש דוחה אותי המחשבה) אבל אלו רצונות הלקוח…

אז באיזה צד של המאזניים להניח את אבני הצדק? בצד שלוקח בחשבון את רצונותיו וטעמו? או בצד שלוקח בחשבון את דעתי המקצועית, טעמי האישי והעדפותיי הערכיים? אני חושבת שבסופו של דבר חשוב להיות בהקשבה אמיתית לצרכיו וערכיו של הלקוח ולדייק היכן אני מוסיפה ללקוח היבט מקצועי שאולי לא נלקח בחשבון… בעצם לדייק היכן אני מניחה בזהירות את אבני הצדק שלי …

matter-spirit-Acharei-mot-1המאזניים במטבח שלי

 

קבלו אותם – המאזניים !

מאזניים יכולים להיות גם פריט עיצובי מיוחד, בגלל העתיקות והנדירות שלהם כיום, הם מעניקים טאצ' של וינטג', ובתוספת של פירות וירקות או עציץ עם פרחים ואפילו סבונים או נייר טואלט… הם משרים אופי כפרי שמזכיר לנו פשטות חריצות ויושר.

matter-spirit-Acharei-mot-2תמונה ימנית – what katie ate    תמונה שמאלית – sherelle christensen

 

matter-spirit-Acharei-mot-4תמונה ימנית – kinser home     תמונה שמאלית – stamp till u cramp

 

אפשר לשלב אותם במקומות שונים בבית או בחצר אך המטבח הוא ללא ספק המקום הכי מתאים!

matter-spirit-Acharei-mot-6redonline  צילום: Loupe Images/Polly Wreford

 

matter-spirit-Acharei-mot-7

 

גם במטבח שחידשתי לעצמי לקראת האביב, (צבעתי את שולחן הוונגה והכסאות החומים בצבעים בהירים, נהיה לי אור בעיניים!) המאזניים (שקניתי לפני כמה שנים בשוק הפשפשים) קיבלו פתאום משמעות אחרת!

matter-spirit-Acharei-mot-13המטבח שלי… עיצוב: אביבה לוברבום   סטיילינג וצילום: מיטב אימס

 

ואין כמובן על "מאזני הארץ" לתחושת הנוסטלגיה הישראלית, ולתפארת מדינת ישראל!

matter-spirit-Acharei-mot-11 צילום – הגר דופלט, מתוך mako

 

חיוך מאוזן לאוזן

איזון הוא מלשון אוזן. במובן הטכני כשמשהו מונח בצורה ישרה כמו קו רוחב מאוזן לאוזן. אבל אולי במובן העמוק יותר מאזניים הם סמל לאוזן, להקשבה. להיות בהקשבה לעצמי, לזולת, ליחיד לסביבה, לעובד, ללקוח… פשוט להיות באיזון.

מאחלת לכולנו חג עצמאות שמח עם הקשבה אמיתית לעצמנו ולסביבתנו.

matter-spirit-Acharei-mot-8תמונה מהבלוג אסיניקה – של אסין קייטון – מעצבת רב תחומית, www.esinika.com

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

3 תגובות על “על המאזניים – אחרי מות קדושים”

  1. מאת אלונה:

    אביבה,
    כהרגלך, כתוב בטוב טעם ובצורה מרתקת לקרוא.
    אהבתי במיוחד את הפסקה האחרונה על החיוך והאיזון :-)

  2. מאת שרית:

    איזה יופי איך שחידשת את המטבח! נהדר! ומיטב מצלמת מקסים :-)

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer