חומר ורוח - הבלוג

מאי 28, 2015

עשה זאת בעצמך – פרשת נשא

פרשת נשא היא הפרשה הארוכה בתורה המכילה 176 פסוקים. בדרך כלל התורה מקפידה לכתוב כל דבר בקצרה. כידוע, אין אות מיותרת בתורה, ופתאום בפרשת נשא מתוארים בהרחבה הקורבנות שהביאו נשיאי השבטים. כשנקרא את הפסוקים נראה מיד כי הקורבנות שווים – אין הבדל בין קורבן של נשיא אחד לקורבן של נשיא אחר. התורה חוזרת וכותבת 12 פעמים את אותו הדבר ככתבו וכלשונו!  הרי היה ניתן לכתוב: "נחשון בן עמינדב הקריב את קורבנו…. ולפרט, ואחר כך לכתוב: וכך הקריבו 11 הנשיאים האחרים", לשם מה לחזור 12 פעמים על אותו דבר?

בעל ה-"באר משה" הרב משה יחיאל הלוי אפשטיין  מסביר, שאמרו חז"ל במדרש "אף על פי שהיה קורבנם שווה, לא הייתה כוונתם שווה". כלומר: אמנם כל הקורבנות היו שווים, אך בכל זאת נכתב בכל נשיא את כל פרטי הקרבן, ללמדנו, שלמרות שהשוו הקורבנות , היה חילוק בין הנשיאים בכוונת הלב של ההקרבה. נחשון בן עמינדב הקריב מתוך כוונה על המלוכה, ונתנאל בן צוער שהיה משבט בנימין כיוון על התורה וכך כל נשיא ונשיא כיוון על נושא אחר. אני חושבת שהבשורה כאן היא ההסתכלות על הייחודיות של כל אחד מהנשיאים שמקבל דגש ע"י פירוט הקרבן שלו.

בלי להיות נשיאי עדה, אלא כאנשים פשוטים הבונים את משכנם הפרטי (בהשראת המקדש) אני רוצה להקדיש את הפוסט הזה לדברים שאנו עושים משלנו. עושים בעצמנו. מתוך הנחיה והדרכה ששָווַה לכולם ובכל זאת לכל אחד זה יוצא אחרת. המושג של "עשה זאת בעצמך" התחיל כמשהו קטן וצדדי שמטרתו בעיקר לחסוך בכסף. וצימח כנפיים לממדים עצומים הנקראים  – Do it yourself – עשה זאת בעצמך או בקיצור DIY. נישה מכובדת מאד, יצירתית ומיוחדת, שלמרות שכולם עושים "אותו דבר" לכל אחד יוצא שונה לגמרי… כי כל אחד ואחת מאיתנו הוא ייחודי ונותן את הטאצ' שלו…

אספתי עבורכם 12 בלוגים (כנגד 12 נשיאי ישראל…) העוסקים בdiy  חלקם מקומיים וחלקם מחו"ל. חלקם למתחילים חלקם למתקדמים. אשמח לשמוע אם יישמתם, להיכן? עבור מי? ומה כוונת הלב שלכם (הטאצ' האישי), כמובן.

1.      the36thavenuematter-spirit-Naso5

2.       miniecomatter-spirit-Naso3

3.      a beautiful messmatter-spirit-Naso12

4.     I SPY DIY matter-spirit-Naso4

5.     mintedmatter-spirit-Naso8

6.     הבלוג של דנה ישראליmatter-spirit-Naso-1

7.     דבק+נייר+מספרייםmatter-spirit-Naso7

8.    מכופתרותmatter-spirit-Naso10

 

9.     קפה ויפהmatter-spirit-Naso11

10.     אבן נייר ומספרייםmatter-spirit-Naso9

11.     הסטודיו של עמיתהmatter-spirit-Naso6

12.    בוטיק הסדנאותmatter-spirit-Naso-2

בית ופזמון – שיר לפרשת נשא / אסתי שדיאור

בעקבות דברי המדרש שמביא ה"באר משה" בפירושו, אני מציעה פרפראזה שלהם לתחום הזֶמֶר – "אף על פי שהמלים והלחן שווים – לא היה הביצוע שווה" – כשהַזֶמֶר העברי מלא באינספור דוגמאות לכך.

את השיר המוגש לכם השבוע הכרתי מתוך קלטת-וידאו לילדים בשם "אצלנו בפסנתר", בו נעמי שמר, בליווי חבורת זמרים, מבצעת  משירי-הילדים מפרי עטה, כשאת השירה היא מלווה בפסנתר. בחורף 1994 זכה השיר לביצוע חדש של צמד זמרים – זמר ים-תיכוני מסלסל וזמרת אנרגטית – בליווי בוזוקי קצבי וסוחף בסגנון יווני. הביצוע החדש הפך את אותן המלים ואותו הלחן משיר-ילדים חינני וחביב ללהיט ים-תיכוני שהקפיץ וסחף מדינה שלמה עם המסר האופטימי:

אולי הכל פתוח/ אולי לא מאוחר/ אולי מצב הרוח/ ישתפר מחר/ הכל עוד ייתכן/ הכל עוד אפשרי/ כל עוד אנחנו כאן שרים"

אסתי שדיאור, בוגרת החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מנחה מעגלי שירה בציבור לנשים, ופעילויות חברתיות ולימודיות בנושא הזמר העברי. 054-5665050

אהבתם את הפוסט? שתפו!

3 תגובות על “עשה זאת בעצמך – פרשת נשא”

 1. מאת יהודית שבתא:

  יופי של דברים, כיף, תודה!

 2. מאת מיכל:

  אחלה פוסט! רעיונות מגניבים ומקוריים.
  תודה!

 3. מאת אלונה:

  תודה על הקישורים.שומרת לשעת הצורך

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer