חומר ורוח - הבלוג

ינואר 14, 2015

צבע אדום – פרשת וארא

את טעמו של הקיץ הקשה שעבר על כולנו טועמים תושבי הדרום כבר שנים, הריצה למקלטים עם ילדים על הידיים, הדאגה למי שמסתובב בחוץ, קולות הנפילות וקולות היירוטים. בדרום הקריאה "צבע אדום" החליפה את האזעקות. האדום מסמל את הסכנה, את האזהרה!! כך בשלטים, כך בביטוי "קו אדום".

בדרום יש גם אדום אחר לחלוטין- מרבדי פריחה מדהימים שמושכים תיירות פנים רבה לפסטיבל "דרום אדום" הלוואי שזה יהיה האדום היחיד שתושבי הדרום יחוו.

matter-spirit-Va’era-1

 

הכיכר האדומה בקהיר

אנחנו כבר מכירים את המושג "עשר מכות מצרים" אבל כשמצרים קמו בבוקר לגלות את האדום ששטף את הרחובות אף אחד לא ידע את המשך מסע החתחתים שהם הולכים לעבור, ומכת הדם הייתה הגרוע מכל. ".. על יאוריהם ועל אגמיהם ועל כל מקווה מימיהם ויהיו דם ויהי דם בכל ארץ מצרים.." (שמות ז' יט')

מעניין למה לדם יש צבע כל כך ספציפי וכל כך בוהק? אולי כדי להרתיע? לפעמים אני חושבת שאם היה יוצא לנו נוזל שקוף מפצע, אולי לא היינו כל כך נבהלים, ואולי היינו אפילו מזניחים עד החמרה במצב…

 

כיפה אדומה

בגלל המובהקות של הצבע האדום, נקשרו הרבה כתרים לראשו: קונוטציה של דם, גם דם חיים – כמו שושנה אדומה ורומנטית או לבבות אדומים. וגם דם של פצע ואובדן. יש מחקר שמספר שיותר מכוניות אדומות מעורבות בתאונות דרכים, אולי כי בוחרים אותן אנשים עם יותר תעוזה? לצבע אדום בלבוש יש גם קונוטציה של תעוזה ואפילו פריצות, יש מי שלא תלבש פריט לבוש משמעותי בצבע אדום כמו מעיל, או שמלה, ויש מי שתשמור את האדום לנגיעות קטנות – פרח בשיער, נעליים ואולי רק כפתורים.

matter-spirit-Va’era-2

 

"מה את אומרת על מטבח אדום?"

גם בעיצוב הבית צבע אדום הוא דומיננטי, מושך תשומת לב ומעורר עניין. ולכן על פי טעמם ותעוזתם של המעצב והלקוחות כמובן, יוחלט האם להשתמש בו ובאיזה מינון. לרוב האדום משתלב עם שחור אפור ולבן, צבעים המאפיינים עיצוב חדיש, צעיר, מודרני, ובעיקר אורבני.

matter-spirit-Va’era-13

נגיעות אדומות במטבח: Midwestliving   מנורה אדומה: Remodelista

 

matter-spirit-Va’era-6

חדר שינה בעיצוב Nordstrom

 

אני אישית אוהבת לשמור את האדום לנגיעות קטנות שמכניסות "אַבִּיסָלה שמחֵה"… במקרים של עיצוב מודרני קצת קר, נגיעות באדום – בפמוטים, באגרטל ואולי רק בפרחים – יתנו את הטאץ' הנוסף.  אבל אם יש לקוח שמתאים לו, גם ספה אדומה או שטיח יכולים להאיר חדר.

matter-spirit-Va’era-3

 

בשירותים למשל, האדום יכול להפתיע עם אסלה מגניבה שתראה נפלא כשהריצוף וחיפוי הקיר בו הם מבטון אפרורי.

matter-spirit-Va’era-8

 אסלה אדומה: OM design

 

האדום יכול להיות גם קלאסי וחם, בעיקר אם נגוון את האדום העז ונוביל אותו להיות יותר בורדו. באופן הזה מתאים לו להופיע כצבע מהודר כמו בארמונות אירופה או בעיצוב מרוקאי, והוא ישתלב טוב עם כחול ירוק וזהב.

matter-spirit-Va’era-7

 

אש ומים זיווג משמים

המצרים עוברים עוד מספר מכות בפרשה שלנו, ובסוף הפרשה מגיעה מכת ברד "ויהי ברד ואש מתלקחת בתוך הברד כבד מאד" (שמות ט' כד') אש ומים- יסודות מנוגדים עשו שלום, כדי לעשות את דבר ה'.

בעיצוב, כשרוצים להכניס איזשהו "WOW" משהו שונה ומיוחד, לפעמים מתאים להוסיף נגיעה של משהו חזק וטוטאלי כמו אדום, ולעיתים צריך לקחת שני ניגודים ופשוט לחבר ביניהם באופן מפתיע, כדי שייתנו את האפקט המיוחד.

אבן עתיקה  – ליד וילון רך ונשפך, חיבור של עץ  – וזכוכית, פלטה מודרנית לשולחן  – ורגליים בסגנון קלאסי.

matter-spirit-Va’era-9

עיצוב וסטיילינג: אביבה לוברבום    צילום: מיטב אימס

 

matter-spirit-Va’era-14

שולחן עץ כפרי עם כיסאות פלסטיק שקופים: Purehome

 

מכת ברד מלמדת אותנו "לצאת מהסטים" ולחפש חיבורים יוצאי דופן שיגרמו לחלל להיות פחות שגרתי.

אני לא חושבת שבעיצומן של מכות מצרים פרעה חשב על רידקורציה לארמון, אבל כשאני קוראת את הפרשה אני לא יכולה שלא לחשוב איך כשאתה מעצב, כל דבר יכול לתת לך השראה. ממש כל דבר!

matter-spirit-Va’era-10

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer