חומר ורוח - הבלוג

דצמבר 24, 2014

צבע הכסף – פרשת ויגש

המשביר לצרכן

לא יודעת אם בחלומות הכי הזויים שיוסף הצדיק חלם או פתר חזה כי יקראו רשת חנויות כלבו בארץ ישראל על שמו. יוסף ה"משביר", זה ששובר שֵבר, משביע את הרעב ואחראי על הכלכלה. נגיד בנק מצרים.

matter-spirit-Vayigash-5

בפרשה הקודמת מקץ ובפרשה הזו יש התייחסות רבה לכסף, להיותו של יוסף המשביר המרכזי. (מ"ז י"ד- י"ט) הוא נותן לאחיו, אחרי המפגש האינטימי איתם – כסף. שולח רכוש לאביו יעקב ומחכה לבואו למצרים. גם סיפור גביע הכסף שנטמן ונמצא באמתחת בנימין (מ"ד א' – יג') מתחיל בסוף הפרשה הקודמת ובמסע רגשי מרתק ממשיך לתוך פרשת ויגש.

בסוף הפרשה שלנו מסופר באופן ציורי איך הכסף במצרים כמעט נגמר. את הקצת שנשאר מלקט יוסף לבית פרעה. "ויתום הכסף מארץ מצרים ומארץ כנען". מצב לא פשוט. אין כסף בכל המדינה!

 איחוד וייחוד

מצד אחד משבר ורעב נוראי, ומצד שני רגעי שיא מרגשים צומחים דווקא מתוך המשבר – יוסף מתוודע אל אחיו! האיחוד של יוסף ואחיו בחדר לבד "הוציאו כל איש מעלי" (מ"ה א') והכסף המופיע כמוטיב משמעותי מביאים אותי לשתף באיחוד ובייחוד המשמעותי שלי ושל שלמה, בעלי היקר, שחל ממש היום, לפני 25 שנה! לא "עוד יום נישואין" אלא חתונת הכסף!

matter-spirit-Vayigash-4

 

את הפוסט הזה אני מקדישה לצבע הכסף.

matter-spirit-Vayigash-7

 

 The color of money

הישראלים הוותיקים שבינינו עוד זוכרים את צמד הצָבַּעִים שבאים לשפץ בביתו של הדוקטור למחול במערכון של "הגשש החיוור" ושואלים אותו ברצינות ובמבטא אידישאי: "נו, אז באיזה צבע אתה רוצה את הפס כסף??" "אפשר בירוק זית" הם מסבירים. והוא מתעקש שפס הכסף יהיה בצבע כסף דווקא…

matter-spirit-Vayigash-9
טפטים בכסף. הטפט משמאל : גולדשטיין גלרי טפט

 

גילוי נאות: אני אישית לא כל כך מתחברת לצבע הכסף, ובכלל למתכות, נחושת, ניקל או נירוסטה. אני מעדיפה חומרים חמים וטבעיים כמו עץ, אבן וברזל. אבל יש לקוחות שהטעם שלהם כן נוטה לכיוון. לחומרים, לצבע ולסגנון. אז מה עושים? דבר חשוב שלמדתי באחד מסדנאות העיצוב בהם השתתפתי, הוא "מינונים  מינונים, ועוד פעם מינונים". וכשאני נזכרת במשפט הזה אני מרשה לעצמי להכניס במינון הנכון… מהכסף הזה!

matter-spirit-Vayigash-8

זה חלק חשוב בעבודה שלי, להתגמש, להיפתח, לרכוש טעמים חדשים, ולפעמים לעשות דברים שלא כל כך לטעמי, ובתנאי שהלקוחות שמתקלחים במקלחת, מבשלים במטבח, ומארחים בסלון ירגישו "הכי בבית", בבית שלהם.

אז אולי אני אישית הייתי מבקשת מה"גששים" לצבוע לי את הפס כסף בכחול אבל אם הדוקטור אוהב בכסף, אז שיהיה בכסף…

 matter-spirit-Vayigash-6
מתוך קולקציית צבעי הקירות המטאליים של ראלף לורן

 

מגביע הכסף של בנימין ועד החנוכיה של סבא

גם בפרטי יודאיקה הטעם שלי נוטה באופן ברור לכיוון החומרים הטבעיים. מזוזות, חנוכיות מעוצבות באבן, גביעים ונטלות מחומרים אחרים. ויטרינות כלי הכסף הם פחות הסגנון שלי…

אבל, יש דברים שהם מעבר לאופנה ואפילו מעבר לטעם וכמו שטוביה החלבן שר ב"כנר על הגג" טרדישן. מסורת. זהו. ובאמת לפרטי יודאיקה מכסף יש מסורת ארוכה מאד. במלחמת העולם השניה, יהודים ברחו וקברו את כלי הכסף בחצר האחורית. בתום המלחמה כשחלק מהכלים חזרו, חזר לא רק רכוש יהודי במובן הכלכלי, אלא חום של בית יהודי ומסורת וקריאה להמשכיות.

matter-spirit-Vayigash-1
כלי כסף – הצורפים

 

לכן עם כל העיצוב הנפלא של חנוכיות מיוחדות, להדליק נרות בחנוכיית הכסף של סבא תמיד מעלה דמעה יהודית בזווית העין.

matter-spirit-Vayigash-15

 החנוכיה של סבא דובצ'ה דולקת אצלנו בחלון הבית

 

נישואין – לא על מגש של כסף

אז אחרי 25 שנה במקצוע ("מקצוע" הזוגיות..) אני באמת יכולה להגיד שאחד המפתחות להצלחה הוא המוכנות והיכולת לחרוג מטעמי, מסגנוני, לצאת מעצמי. זה ממש קשה, אבל ממש מגדיל. לחיות עם עוד מישהו, עוד טעם, עוד סגנון, עוד תפיסה וחשיבה. מכניס הרבה עניין בזוגיות ובבית.

matter-spirit-Vayigash-10
 כיסא בר וקונסולהkare-design   קערה: IDdesign

 

מודה לה' על כל הטוב, החסד והשפע שנתן לנו בשנים האלו. (לא רק בצבע הכסף…)  מבקשת שרק ימשיך.

matter-spirit-Vayigash-13
אריחי כסף ( remodelistaומוצרי כסף בחדר האמבטיה

 

מודה לשלמה על 25 שנה של עמידה לצידי, על חיי שיתוף אתגריים, ועל כל מה שלימדת אותי ומלמד אותי. יש לי עוד הרבה מה ללמוד ממך, אז עוד 25 שנה יכול להיות רעיון טוב… ואז גם אוכל לכתוב פוסט על צבע הזהב!

matter-spirit-Vayigash-12
סטיילינג: אביבה לוברבום   צילום: מיטב אימס

 

תסכימו איתי שהפוסט הזה מוכיח שטוב לצאת קצת מעצמי, העיצוב בכסף נראה לא רע בכלל. אה?

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer