חומר ורוח - הבלוג

מרץ 24, 2015

צו שמונה – פרשת צו שבת הגדול!

הגענו לרגע הגדול! לקראת סוֹפַה של פרשת צו מסופר לנו על הרגע המרגש שמגיע כש"הכול מוכן". נאספו התרומות. הוכנו החומרים. נבנו הכלים. נארגו הבדים ובגדי הכהונה. נלמדה עבודת המשכן – אלו קרבנות מקריבים? מי? כיצד? ומתי? כעת הגיע הרגע הגדול. כל שנותר הוא להתלבש, להתקדש ולהתחיל להתנסות. יחידת הכוהנים מקבלת צו לשבעת ימי מילואים, סוג של תקופת הרצה. על פי ציווי ה', במהלך כל אחד משבעת ימי המילואים היה משה בונה את המשכן, מקדש את אהרון ואת בניו, ואת משכן ה' וכליו. מקריב שלשה קרבנות, מפרק את המשכן ומתחיל שוב מחדש ביום שלמחרת.

 עושים מילואים, בבית.

בסיום תהליך של בניה או שיפוץ, כשהצבע הטרי מריח נפלא, הפוליש מבהיק ואין שריטה על הפרקט, אחרי תקופה ארוכה ולא פשוטה של תכנון ועיצוב, של בניה ושל בחירות, של קשר עם ספקים, החלפות וחיבורים… אנחנו מגיעים לרגע הגדול, רוצים להיכנס, לחבר את השקע של הקומקום להכין את כוס התה הראשונה ולשבת בנחת.

matter-spirit-Tzav-7

אבל, רגע! עוד קצת… פתאום הברז לא עובד… יש סתימה בכיור האמבטיה, והמזגן החדש לא מקרר, הוא מקפיא ! צריך לדעת שישנה תקופה של "ימי מילואים" בהן נעשות השלמות ובדיקות- מה עובד היטב ומה פחות, ומה חסר בפועל כדי להשלים את האווירה.

matter-spirit-Tzav-1

ההובלות, הארגזים,  הפרוק יחד עם ההסתגלות הם תקופה בפני עצמה, תקופת ה"מילואים". לא צריך להתעלם ממנה, לדחוק בה או לראות אותה כפגם. אינו דומה בית על הנייר ואפילו בהדמיה מצוינת ומוקפדת במחשב – לבית שגרים בו באמת. רק אחרי תקופה של מגורים אפשר לחוש, לדייק ולכוון את הטמפרטורה של הבית….

 שַבֶּעס טַרַנטֶע!

"שבת הגדול". השבת שבה אנו כמעט מגיעים לרגע הגדול! לליל הסדר. אחרי כל הנקיונות הקרצופים, הסדר  והצבע (לא חייבים באמת…) יש לנו שבת לנוח רגע ולאגור כוחות לכמה ימים של תקופת הרצה… עד לליל הסדר. ואיך מכינים שבת שלימה "וחַמֵצית" במטבח שהוא כבר כמעט לגמרי כשר לפסח? אז אצלנו קוראים לילד בשמו, ובחיוך מודיעים לכולם שזו "שבעס טרנטע" כלומר אין הרבה למה לצפות. שיהיה ברור. קצת מרק, פיתות עם חומוס (אם אפשר לאכול עם הראש מחוץ לחלון… רק אל תעשו לי פרורים) עוגיות בוטנים (בסך הכל קטניות) הכל בכלים חד פעמיים ושלום על ישראל. בבוקר נצא לגינה ויחד עם שאר השכונה וילדיהם נעשה סעודת פיקניק שבת עם פיתות ופסטרמה.

matter-spirit-Tzav-3תמונה ימנית – little upsidedown cake      תמונה שמאלית – labna

במילים פשוטות- גם אם אתם לא בכורות תתחילו לצום עכשיו.. עוד יומיים כבר פסח, ואז נאכל מצות עם מרק עוף וקניידלך… ובכלל לא יזיק לרזות קצת אחרי החורף והפורים הזה.! תענוג מיוחד של יהודים כשרים.

הזמן המעורבב הזה, בו כלים של פסח ושל חמץ מונחים שניהם בחוץ, וזעקות – "מה אתה עושה?? זו כפית של פ-ס-ח!!" עולות לאוויר, הוא זמן ביניים כשרגל פה רגל שם, הסולם פתוח, יש ארגזים שצריך לפנות, בלגן בכל מקום וקצת לחץ (בעלי היקר, אל תדאג לא הרבה חס וחלילא, רק קצת…) ומצד שני יש ציפייה, התרגשות והרבה התחדשות! (ושלא נשכח את האביב והפריחה שמחכים לנו בחוץ)

matter-spirit-Tzav-4

בהחלט זמן מיוחד, כמו הימים הטריים של כניסה לבית חדש ויפה, כמו ימי המילואים של המשכן.

לקראת חג הפסח הבלוג נמכר לגוי יחד עם החמץ… הגוי הבטיח לכתוב לנו פוסט בנורווגית אבל לא הצלחתי לתרגם, אז יצאנו לחופשה קטנה.

מאחלת פסח כשר ושמח, גאולה והתחדשות לכל אחד ואחת מכם, ולכל בית ישראל.

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer