חומר ורוח - הבלוג

ספטמבר 18, 2014

שַם- ים- מים- שמים- פרשת ניצבים וילך

"כי המצוה הזאת אשר אנוכי מצוך היום לא נפלאת היא ממך ולא רחוקה היא . לא בשמים היא … ולא מעבר לים היא … כי קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו" (דברים ל' פ"ס יא' – יד')

lo-bashamaym

ומהי המצוה הזאת? אשר קרובה אליך מאד?
רוב המפרשים משייכים אותה למצוות התשובה שמופיעה בפסוק הקודם: "כי תשוב אל ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך" אדם שרוצה לחזור בו ממעשה לא ראוי, צריך להודות על הטעות בפה, להתבונן במעשה ולשאול את עצמו את השאלות הפנימיות, לקבל על עצמו בליבו שלא יעשה זאת שוב, ובאופן מעשי לא לחזור על מעשה זה. זהו "בפיך ובלבבך לעשותו"
עוד רגע, הימים הנוראים, ימי התשובה… ואני חושבת מדוע מכל מצוות התורה דווקא על התשובה נאמר "לא בשמיים היא ולא מעבר לים"?
באופן אישי בדרך כלל לא קל לי לחזור בתשובה, צריך לגייס הרבה אמת וענווה וכוח רצון לעמוד מול צורך בשינוי וממש לעשות אותו ולהתמיד בו. יש דברים שאני נופלת בהם שוב ושוב .
אבל אולי, מגלה לנו התורה, הכוחות האלה אינם רחוקים כל כך, ואין צורך לגייס אותם ממרחק עצום אלא הם בתוכנו. ורק שם צריך לחפש. מטמון פנימי עמוק שזמין לכל אדם.

 

מה יש בפראג?
מזכיר לי את הסיפור החסידי על ר' אייזיק העני מהעיר קראקא שחלם שאם ייסע לפראג ימצא שם אוצר מתחת לאחד הגשרים. כשהחלום שוב ושוב חוזר אליו מדי לילה, הוא נוסע לפראג הרחוקה ומנסה לבדוק תחת איזה גשר הוא ימצא את האוצר. מנסה לחפור קצת פה קצת שם ואז מגלה אותו אחד משומרי המלך, עוצר אותו ושואל לפשר מעשיו. ר' אייזק מספר לו על החלום, ושומר המלך צוחק ואומר לו בתגובה "ואני חלמתי שבקראקא בבית של איזה יהודי בשם אייזיק מסתתר אוצר תחת התנור, וכי אסע עכשיו לקראקא הרחוקה ואחפשו?" מיד חזר אייזק על עקביו, נסע כל הדרך חזרה לקראקא ואכן חפר וגילה את האוצר תחת התנור בביתו.

otsar

תיבת האוצרות של רבי נחמן ושלי

בסיפור הזה רבי נחמן מברסלב מספר לנו, שבתוך כל אחד יש אוצר, נוצץ ופנימי שהוא רק שלו.. חלק רוחני שמבקש להשתמש בו ולהביא אותו לחיי המעשה.
עוד אומר לנו ר' נחמן: "שובו אל האוצרות שלכם והיו משתמשים בהם". תחפשו אותו במעמקים, תורידו מעליו את אבק השכחה ובוץ השנים ותשתמשו בו.

 

אז מה הקונספט של קונספט?

"המטמון הפנימי" הזה מעורר אצלי את המחשבה על קונספט.
פרויקט עיצובי מתחיל בד"כ מקונספט. הקונספט הוא איזשהו רעיון, או חלום, שעומד בבסיס הפרויקט ומנחה אותי לאורך הפרויקט כולו. הוא ההיבט הרוחני ו"המנוע הפנימי" של הפרויקט. בסופו של דבר הקונספט מתורגם לשפה עיצובית – חומרית, של צבע, צורה חומר ועוד. כשאנו מתכננים תוכנית לא רק מתוך התאמה לצרכים של הלקוח ולאילוצים של החלל אלא גם מתוך קונספט נגיע לתוכנית הרבה יותר ייחודית מאשר תוכנית שבבסיסה לא יהיה קונספט.

yamלוח השראה לדירת נופש מול הים בקונספט של ים מים שמים.

 

לפעמים הלקוח עסוק מאד בהיבט הפונקציונלי, ובמסגרת התפקיד שלי כמעצבת אני גם מכירה לו ומאירה לו את חשיבות הנחתו של הקונספט בבסיס התהליך, ההיבט הרוחני שממנו תצמח הפונקציונליות.

כדי למצוא את הקונספט הנכון לכל פרויקט דרושה מחשבה מעמיקה וחקירה יחד עם הלקוח, מה הם צרכיו, העדפותיו, עיסוקו, תחביביו וחלומותיו וכן אספקטים טכניים כמו החלל הספציפי, היכן הוא ממוקם? מה הוא משדר? מה הנוף הנשקף ממנו? למה הוא ישמש?

לדוגמא, ההשראה לדירת נופש מתוכננת בנתניה, היגיעה מאינסוף הכחול שנשקף בחלון. הים, החול, הצדפים ורוחב השמים הנפרשים מעל, בנו את הקונספט שיצור אוירה של רוגע, שלווה ושקט.

מבחינת תהליך העבודה, לאחר שנבנה הקונספט וקיים לוח השראה, (ראו לוח לעיל) אמשיך לחפש תמונות אוירה לחללים ספציפיים ואדגום מהם את הגוונים. דוגמא לכך בתמונות הבאות בהם השתמשתי בתמונות אוירה לחלל הסלון ופינת האוכל ומהם דגמתי את הצבעים בעזרת מניפת הגוונים של טמבור.

גוונים מתוך מניפת טמבור בהשראת תמונת סלון מתוך האתר של Sarah Richardson

 

color-table

גוונים מתוך מניפת טמבור בהשראת פינת אוכל מתוך האתר  Maisons Du Monde

גם הקונספט על אף היותו היבט רוחני, לא נמצא רחוק, לא בשמים… ולא מעבר לים. הוא טמון בכל לקוח, הוא טמון בכל מעצב, ועבודת הגילוי המשותפת היא מנוע גדול ליצירה.

 

אהבתם את הפוסט? לעוד השראה, חומר ורוח הרשמו בראש העמוד וקבלו בכל שבוע פוסט חדש לקראת שבת.

 

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer