חומר ורוח - הבלוג

מאי 4, 2015

שבת הארץ – פרשת בהר

"שש שנים תזרע כרמך ואספתה.. תבואתה ובשנה השביעית שבת שבתון יהיה לארץ שבת לה'.. שבת הארץ לכם לאכלה.." (כה' ג' ו').

matter-spirit-Behar-1

 

להגיע דווקא השנה לפרשת השבוע בה מופיעה מצוות השמיטה זה מעלה חיוך על הפנים: "שלום שמיטה" אנחנו מנפנפים לה מעל דפי החומש "זה אנחנו, עם ישראל, אנחנו כבר זוכרים אותך מתחילת השנה, את רלוונטית לנו במטבח, יש לך פח מיוחד, זוכרים אותך בקניות בסופר, ובמבט על הגינה שלנו שקצת נראית מוזנחת.."

שנת השמיטה מיוחדת מאד, כמו שבת היא מזכירה לנו לנוח מהמרוץ, מזכירה לנו להניח ולתת לדברים לפעול מתוך הכוח שנצבר בהם בלי שנתערב, מזכירה שיש מלך שדואג ומוביל. מצד שני, יש לשמיטה אתגרים טכניים גדולים שקנו לה גם שם בעייתי ומעייף.

matter-spirit-Behar-2

 

שמיטה בהפתעה

אני חושבת שלפני שצוללים לשנת שמיטה צריך לשים לב טוב טוב מה כתוב בפסוק המקדים לה "שש שנים תזרע כרמך.. ואספת.." נראה לי שמילת המפתח היא תכנון. שמיטה לא "צונחת" עלינו פתאום. היא צפויה, ומדויקת ומגיעה בתום כל שש שנים כמו שעון. אולי אם נתכונן אליה שש שנים, אם תהיה קרן לחקלאים, אם נמצא פתרונות מתוכננים מראש, כשהיא תבוא, נשמח בה ובמתנות שבתוכה, לא נחמיץ לה פנים ולא נקבל פניה ב "אוי, שמיטה"… אלא נוכל ליהנות מהשנה המיוחדת והמבורכת הזו. זה כתוב כבר בפסוקים: "וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית.. וציוויתי את ברכתי לכם בשנה השישית.." (כה' כ' כא')

נוסיף עוד קיסם למדורה

הערב נחגוג את לג בעומר, ההילולא שמתקיימת בליל פטירתו של התנא ר' שמעון בר יוחאי. וכידוע מי שטרח בערב שבת… יאכל בשבת. את המדורות של הילדים שטרחו ואספו קרשים מבעוד מועד (ביום אחרי פסח כבר מילאו עגלות סופר וזללו כל קרש אפשרי) נוכל לזהות על פי גודלן וגובהן ועל פי מס' השעות שהן תבערנה. הספונטניים יסתפקו במדורות צנועות שיסתיימו בשעה מוקדמת יותר. הם גם יהיו עסוקים במהלך הערב בחיפוש אחר עצים נוספים. כלומר, מי שלא טרח בימים שלפני לג בעומר יאכל אותה במדורה…. יחד עם התפוח אדמה המפוחם. ואולי יוסיף עוד קיסם למדורה…

matter-spirit-Behar-15מדורה מתוכננת היטב מבעוד מועד… צילום: מיטב אימס

תַכְנֵן טוב יהיה טוב….

כן. כך גם בעיצוב. תכנון טוב כולל תכניות מפורטות, כתבי כמויות לקבלן ורשימות מדויקות של כל מה שהלקוח יצטרך לרכוש במהלך השיפוץ. ככל שרשימה זו תהיה מפורטת ומדויקת כולל מידות וכמויות כך גדל הסיכוי שהדברים יירכשו ויסופקו בזמן.

ויש עוד סוג של תכנון. אנחנו לא בונים בית לשנתיים, לצרכים הרגעיים בלבד. אנחנו בונים לחיים ארוכים טובים ולשלום… אולי מוזר לחשוב עכשיו הרבה קדימה אבל גם לנו בעזרת ה' יתחתנו הילדים ויחזרו עם נכדים, גם אנחנו בעזרת ה' נזדקן בבית הזה ולא נוכל לעלות מיליון מדרגות ולהכנס לאמבטיות עמוקות בלי אפשרות קלה למקלחת. וגם לנו יש הורים ברוך ה' ואפילו סבים שנרצה שיבקרו במעוננו בצורה נוחה. אז נחשוב גם עליהם ועלינו בעתיד הלא כל כך רחוק…

matter-spirit-Behar-11

 

גינה לי חביבה

אמנם בשמיטה אי אפשר לטפח גינה בצורה משמעותית ואפילו לגידול עציצים בבית יש מגבלות (עציץ נקוב / לא נקוב, כמות ההשקיה וכו') אבל… אם במשך שש שנים אנחנו מתכוננים היטב לקראת השמיטה, אפשר בשמיטה עצמה להתכונן ליום שאחרי. אז בואו נתחיל להתארגן לפחות במחשבות ובאיסוף רעיונות ונחשוב מה כדאי לשתול בגינה או במרפסת… ואיך ניצור לנו גינת תבלינים קטנה בתוך הבית. בג' בתשרי התשע"ו, כמובן.

משתפת אותכם בהשראה שלי….

matter-spirit-Behar-6haymes paint

 

matter-spirit-Behar-7 תמונה ימנית – shutterstock    תמונה שמאלית – intimate weddings

 

matter-spirit-Behar-4תמונה ימנית – Etsy       תמונה שמאלית – Etsy

 

matter-spirit-Behar-5arkpad

 

matter-spirit-Behar-10 מימין – designsponge צילום: Forrest Kline   משמאל – providence design

 

matter-spirit-Behar-8 תמונה ימנית – Etsy    תמונה שמאלית - kelly moore

 

ולבינתיים…. עד שתגיע השעה לממש את תכניותינו, טיפ קטן. אפשר לקנות באיקאה ובחנויות נוספות עציצים "כמעט אמתיים" שישלימו את החסר עד סוף השמיטה. מתאים גם לאלו שגם בין שמיטה לשמיטה "הורגות עציצים" ("אני לא מכניסה עציצים הביתה, אצלי הם תמיד מתים")

matter-spirit-Behar-9תמונה ימנית – IKEA     תמונה שמאלית – designsponge צילום: Forrest Kline

 

matter-spirit-Behar-3design sponge

וה' יצווה ברכתו גם על תכנונינו וגם על ביצועינו…

והיום… פינה חדשה בבלוג "בית ופזמון". אסתי שדיאור, פסנתרנית מוכשרת, מנחה מעגלי שירה לנשים, תוסיף לנו בסוף כל פוסט שיר עברי שמתקשר לתוכן הפוסט. אז הערב ל"ג בעומר, ואם לא הקשבתם למוזיקה בתקופה האחרונה הנה ההזדמנות לחזור להאזין וליהנות.

בית ופזמון – שיר לפרשת בהר

מלת-המפתח המרכזית של הפוסט, תכנון, שלחה אותי למדריך המפורט לתכנון זמן אותו מספק לנו שלמה המלך בספר קהלת (ג;א-ח). מלות "שיר העתים" של החכם באדם הן גם מילותיו של השיר המצורף. בשיר המקורי מסוף שנות ה-50, בלחן של פיט סיגר ובביצוע של להקת "The Byrds", המלים הן בשפה האנגלית. בתחילת שנות ה-70 השיר "עשה עלייה" ובביצוע של סוזן פרן והדודאים, המלים מושרות בשפה בה נכתבו במקור … ע"י שלמה המלך.

אסתי שדיאור, בוגרת החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מנחה מעגלי שירה-בציבור לנשים ופעילויות חברתיות ולימודיות בנושא הזמר העברי. 054-5665050

 

 

אהבתם את הפוסט? שתפו!

תגובה אחת על “שבת הארץ – פרשת בהר”

  1. מאת אורנה הולצר:

    כרגיל מעניין.
    מכיון שמוזיקה מעניינת אותי. …אוהבת את הפינה החדשה. פחות התחברתי לשיר הספציפי.

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer