חומר ורוח - הבלוג

דצמבר 3, 2014

תוצרת הארץ – פרשת וישלח

לא טעית – זהו ויטה

בשנים הראשונות של קום המדינה "אתא" היה מותג האופנה המוביל ואנשים נראו לבושים במיטב קולקציית בגדי עבודה גם סתם אחר הצהריים. מי חלם בימי גן השקמים שעל שקיות של בתי אופנה נחשבים בעולם יהיה כתוב "רומא-פריז-ניו יורק-תל אביב".

matter-spirit-vayishlach-10
אני זוכרת שבתור מי שהיו לה דודים בחוץ לארץ ששלחו לנו מתנות (וביגוד יד 2 של הבת דודה) הינו נחשבים ל "מחוברי אסם התבואה העיצובי" וזכינו להיות לבושים ברמה קצת אחרת.

מדינה . נקודה. קום.
מאז, כבר הפכה ישראל מ"קום המדינה" לcom. המדינה. מרושתת היטב בכפר הגלובלי. וחוץ מיבוא אינטנסיבי קנתה לה גם התוצרת הישראלית שם עולמי מלבד jaffa oranges גם בתחומים רבים, מזון, יינות, אופנה, עיצוב, תעשיה ועוד.

matter-spirit-vayishlach-2

בפרשת וישלח מתבסס יעקב בארץ אבותיו ואוהל אברהם הארעי והפשוט הופך לבית. יעקב הוא הראשון מן האבות שבונה בית. "ויעקב נסע סוכותה ויבן לו בית.. על כן קרא שם המקום סוכות" (מעניין שגם למקום בית הקבע קרא בשם ארעי: סוכות. כנראה שהיהודי הנודד נמצא עמוק ב DNA שלנו)
בהמשך, מטהר יעקב את ביתו מאלוה-י ניכר שהיו כל כך פופולריים, ושֵם ה' מתחיל להיקרא בעולם באופן אקטיבי יותר. בראש ובראשונה דרך שמו של יעקב.

ויקרא שמו בישראל…
הקב"ה מוסיף לו את השם: ישראל "לא יקרא שמך עוד יעקב כי אם ישראל יהיה שמך.." רש"י מסביר הסבר יפיפה: יעקב- שם של אדם הבא במארב ובעקבה. ישראל- לשון שר ונגיד. כבר לא יעקב הנודד, הבורח, המתחבא. אלא ישראל – " בעל הבית".
גם השמות הישראלים של המותגים המעוצבים ומיוצרים כאן, כחול לבן. כבר לא צריכים להרכין ראש ולהיקרא "סופר סטוק" או שמות אחרים בשפות זרות. דווקא שמות עבריים יפים מאד לתוצרת הארץ.

 

פרי הארץ – לא על העצים בלבד
אני רוצה להכיר לכם חנות ירושלמית מתוקה – נישה. שכשמה כן היא: נישה של עיצוב ישראלי, כל מה שיש בה, מתנות ופריטים מעוצבים לבית הוא פרי של עמל, עיצוב יצירה והומור ישראלים. חנות שכשאני נכנסת אליה אני יודעת שלא כל כך מהר אני יוצאת… לא כי יש לה מבוך בסגנון איקאה שמאלץ אותך להתעכב אלא כי יש בה כל כך הרבה דברים יפים, להתענג ולקנות.

matter-spirit-vayishlach-12
ועוד חנות שכולה עיצוב ישראלי, לאלו שקרובים יותר לאזור המרכז, או שפשוט אוהבים לבקר בשוק הפשפשים ביפו. שמה מעיד על מה שיש בה. "אסופה" חנות שהיא אוסף פריטי עיצוב של מעצבים ישראלים.

matter-spirit-vayishlach-5
הצצה בשתי החנויות הללו נותנת קצת תחושה של מהו עיצוב מוצר ישראלי.

 

מעורב בלאפה – חומוס, קוקוס, שוקולד וטיפ טיפה חריף
האם עיצוב ישראלי הוא בעצם פיוז'ן של עיצובים מארצות ותרבויות אחרות או שיש קו ישראלי מובהק ועצמאי? ומהו בית ישראלי מעוצב?
זו שאלה טובה ויש לה אסכולות שונות ומעניינות של תשובה. (שנדמה לי שחורגות מעיצוב בלבד ומנסות להתבונן באופן כללי האם ישראל היא מיקס של גלויות בכור היתוך חם או שהיא מהות אחת קונסיסטנטית ומאד צבעונית?)
מה שנראה לי ברור ומוסכם הוא שהעיצוב הישראלי אינו חד משמעי כמו עיצוב סקנדינבי, עיצוב טוסקני, או עיצוב מרוקאי. ואפילו את העיצוב האמריקאי הקלאסי אפשר לאפיין בקלות יחסית. עיצוב ישראלי הוא הרבה יותר אקלקטי ומושפע מהגלויות שחיינו בהם אלפי שנים, מהנדודים של "היהודי המטייל" ברחבי העולם ומהשפעות הגלובליזציה באופן כללי.

ואולי עיצוב ישראלי הוא כמו הצבר עצמו – מצד אחד פשוט, ישיר (לפעמים מדי..) וטבעי. ולכן בדרך כלל יהיו לו קוים ישרים, פשוטים בלי הרבה סלסולים והתחכמויות. מואר, ומאוורר, והחומרים יהיו טבעיים: אבן מקומית, (ירושלמי, כורכר, בזלת) ברזל ועץ.
הישראלי הוא גם ספקן ולא מתמסר בטוטאליות לשיטה אחת, רוצה פתח החוצה, רוצה שינוי. בית ישראלי מעוצב לא יהיה טוטאלי כמו בית אמריקאי- (מהמטבח דרך השירותים וחדר השינה כולו טפטים פרחוניים וקרניזים) אלא יהיו בו טעימות של הרבה אפשרויות. יחד עם המאפיינים שנשארו לנו מבית סבא, מזרחיים או אירופאיים, יבוא בנגיעות של משרביות, קשתות, שטיחים, או קרניזים וטפטים הכל במינונים שמרמזים על השפעות אלו ואחרות.

matter-spirit-vayishlach-8
קוים ישרים, נקיים. חומרים טבעיים, מואר ומאוורר. אדריכלית: לימור שחורי. צילום: שי אפשטיין.

 

matter-spirit-vayishlach-6
לבן, נקי, ישראלי עם טעימות מהמזרח. אדריכל: רון פליישר. צילום: שי אפשטיין.

 

matter-spirit-vayishlach-9
שילוב חומרים טבעיים עם השפעות חדשניות. אדריכלית: הילה חבקין. צילום: שי אפשטיין.

 

matter-spirit-vayishlach-7

קויים נקיים עם נוסטלגיה מבית סבא וקריצה צבעונית. אדריכלות: אורית מילבואר אייל. צילום: שי אפשטיין.

 

כשמשנה ה' את שמו של יעקב לישראל באותה נשימה הוא מברך אותו בריבוי "קהל גויים יהיה ממך ומלכים מחלציך יצאו" (ל"ה יא') ובארץ "את הארץ אשר נתתי לאברהם וליצחק לך אתננה ולזרעך אחריך" (ל"ה יב')
ואכן כך נקראו בניו אחריו, בני ישראל, ומשם יצמח עם ישראל.
וארצו שבה בנה בית יחיד – תהיה ארץ ישראל, בתנופת בניה מסחררת, נדל"ן בשמים ועיצובי בתים כמו שיעקב ודאי לא חלם.

אהבתם את הפוסט? שתפו!

השארת תגובה

buy essay english essay writing write essay for me online essay writer